تفاوت چاپ‌ دیجیتال و افست چیست؟

168
تاریخ به روز رسانی: 1402/11/11-13:39:04
تفاوت چاپ‌ دیجیتال و افست چیست؟

تفاوت چاپ‌ دیجیتال و افست

فرآیند چاپ، هزینه و کیفیت چاپ، زمان راه‌ اندازی مواردی است که بین چاپ افست و دیجیتال متفاوت است. چاپ افست تنظیم پیچید‌ای دارد و یک فرآیند سنتی به‌حساب می‌آید ولی در چاپ دیجیتال به‌صورت مستقیم فایل‌های دیجیتالی بر ‌روی سطح مورد نظر چاپ می‌شوند.

تصمیم و انتخاب بین چاپ دیجیتال و افست به بودجه شما و به نیازهای شما از نظر چاپ بستگی دارد. در ادامه به بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست می‌پردازیم با ما همراه باشید.

                 📌 سفارش طراحی گرافیک توسط تیم حرفه ای طرح کهن                      

چاپ دیجیتال چیست

چاپ دیجیتال یک نوع روش چاپ است که بسیار رواج دارد، مراحل کار و چاپ این روش مثل روش چاپ افست زمان‌بر و پیچیده نیست و در ‌واقع از آسان‌ترین روش‌های چاپ به شمار می‌رود. در چاپ دیجیتال، جوهر به‌صورت مستقیم روی سطح مورد‌ نظر انتقال داد‌ه می‌شود.

چاپ دیجیتال در رنگ‌های سیاه و سفید CMYK چاپ می‌شود و توانایی چاپ رنگ‌های پنتون که رنگ‌های واقعی هستند را ندارد. پس اگر شما برای کار چاپی مورد نظرتان نیاز به چاپ رنگ‌های واقعی داشته باشید چاپ دیجیتال برای شما مناسب نیست.

از نمونه‌های چاپ دیجیتال می‌توانیم به پرینتر لیزری و چاپگر جوهر‌افشان اشاره کنیم و چاپخانه‌ها هم از این دستگاه‌ها فقط در سایزهای متفاوت که بزرگ‌تر،سریع‌تر و دقیق‌تر هستند استفاده می‌کنند.

چاپ افست چیست

برای چاپ محصولاتی که تیراژ بالا هستند از چاپ افست که رایج‌ترین روش برای این تیراژ است استفاده می‌شود. مثلا چاپ روزنامه‌ بر‌ روی یک رول بزرگِ کاغذ نمونه‌‌ای از چاپ افست است. فرآیند چاپ افست به این شکل است که در ابتدا در قسمت لیتوگرافی بر ‌اساس طرح اولیه صفحات آلومینیومی در قالب پلیت ساخته می‌شود.

در این روش چاپی از سیستم رنگی CMYK استفاده می‌شود ،در حالت معمول برای هر طرحی چهار پلیت که، برای هر رنگ است ساخته شده و در بعضی مواقع یک پلیت دیگر برای ترکیب رنگ‌های خاص دستی ساخته می‌شود.

بعد از ساخت پلیت‌ها، هر کدام را جداگانه در قسمت برج رنگی دستگاهِ چاپ باید قرار دهید پس هر پلیت از یکی از چهار رنگ CMYK استفاده می‌کند. با حرکت کاغذ از رول‌هایی که در هر قسمت آغشته به رنگ هستند، رنگی که متناسب با درصد رنگی طرح اولیه است روی کاغذ منتقل می‌شود تا تصویر نهایی ساخته‌ شود.

بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست

در این بخش به بررسی تفاوت چاپ‌ دیجیتال و افست خواهیم پرداخت:

·         بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست در میزان حجم: اگر شما پروژه بزرگی دارید که تیراژ بالایی دارد، مناسب‌ترین روش چاپ در‌ این حالت چاپ افست است که محصول چاپی با‌کیفیت و با هزینه کمتر در اختیارتان قرار داده ‌می‌شود.

·         بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست در زمان: اگر شما برای چاپ، زمان کمی دارید و می‌خواهید سریع کار چاپی شما انجام شود، چاپ دیجیتال بهترین گزینه برای شما است. چون در چاپ افست زینک و پلیت ساخته می‌شود زمان زیادی نیاز است.

·         بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست در متریان سطح چاپ شونده: اگر شما قصد دارید کار چاپی که اندازه و برش خاصی داشت ‌باشد و یا کارت تجاری با مواد ‌اولیه خاصی چاپ کنید، چاپ دیجیتال در حال حاضر منعطف‌تر شده ولی ب ‌پای چاپ افست نمی‌رسد. پس چاپ افست امکان چاپ روی متریال مختلف و در سایز و برش‌های مختلف را دارد.

·         بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست در رنگ: اگر کار چاپی شما رنگ خاصی نیاز دارد و لازم است که از سیستم رنگی پنتون استفاده کنید قطعا چاپ افست در این حالت باید استفاده شود، چون چاپ دیجیتال فقط بهترین رنگ مشابه را برای شما انجام می‌دهد.

·         بررسی تفاوت چاپ دیجیتال و افست در نمونه‌ی اولیه: اگر می‌خواهید قبل از انجام فرآیند چاپ، نمونه‌ی چاپی اولیه را ببینید تا از نظر کیفیت و استاندارد‌هایی که در‌ نظر دارید مطمئن شوید، چاپ دیجیتال بهترین روش است چون در چاپ افست تهیه صفحه و ترکیب رنگی و ارائه‌ی نمونه‌ی رنگی هزینه‌بر است.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم ما دو روش چاپی داریم، چاپ افست و چاپ دیجیتال که هر کدام ویژگی‌هایی مختص به خود را دا رند. با دانستن تفاوت چاپ‌ دیجیتال و افست می‌توانید، با‌توجه به شرایط کار چاپی که در‌ نظر دارید و ویژگی‌های روش‌های چاپی یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
213

1403/04/21-10:43:37

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب
بهترین ایده طراحی بنر، طراحی بنر خلاقانه - طرح کهن

بهترین ایده طراحی بنر، طراحی بنر خلاقانه - طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
58

1403/04/12-19:48:26

بنرها به عنوان بازاریابان بی سر و صدا معروف شده‌اند، اما با سر و صداترین روش‌های بازاریابی بوده که صدای اصلی برند را به گوش مردم می‌رسانند. بهترین ایده طراحی بنر، طراحی بنر خلاقانه در کنار چاپی با کیفیت می‌تواند به طرز باور نکردنی عنصر تبلیغاتی بی‌نظیری را خلق کند

ادامه ی مطلب

ارسال نظر