تفاوت ها و کاربرد رنگ های rgb با cmyk

361
تاریخ به روز رسانی: 1402/06/20-10:19:33
تفاوت ها و کاربرد رنگ های rgb با cmyk

اگر به تازگی به زمینه طراحی وارد شده اید، مطمئنا یکی از گیج کننده ترین زمینه ها برای شما تفاوت بین مدهای رنگی cmyk و rgb است. علاوه بر آن امکان دارد که تفاوت میان فرمت های مختلف فایل های طراحی هم شما را گیج کند. به همین علت امروز ما در این مطلب تصمیم گرفته ایم شما را با تفاوت رنگ rgb با  cmyk و کاربرد این دو مد رنگی در گرافیک آشنا سازیم. همراه ما باشید!


تفاوت رنگ rgb با  cmyk و مشکلات مربوط به آن ها


اگر فکر کنید رنگی که در طراحی استفاده کرده اید دقیقا روی کاغذ هم همانگونه به نظر می آید، این بزرگترین اشتباه شما در طراحی به شمار می رود. این تفکر شما هزینه های زیادی روی دست شما می گذارد، اما خب امکان حل آن وجود دارد. 
برای این منظور شما تنها باید با کاربرد رنگ rgb و کاربرد رنگ cmyk آشنا شده و تفاوت بین این دو را درک کنید. به طور کلی آن دسته از افرادی که در زمینه چاپ و طراحی کار می کنند، مانند صاحبان چاپخانه ها و شرکت های تبلیغاتی می دانند که توجه به مدهای رنگی در سیستم های چاپ جزو اصلی ترین نکات به شمار می رود. اگر شما هم می خواهید به تازگی در این زمینه فعالیت خود را آغاز کنید، باید بدانید که عدم توجه به این مسئله باعث بدنامی کسب و کار شما و نارضایتی مشتریان می شود. شما می توانید با توجه به مدهای رنگی در سیستم های چاپی تقارن بین طرح موجود روی صفحه نمایش و طرح چاپ شده را به حداکثر برسانید.

 
 
آشنایی با مدهای رنگی rgb و cmyk و تفاوت رنگ بندی این دو مد رنگی

همانطور که در بالا اشاره کردیم، یکی از مهم ترین موضوعات در چاپ، انتخاب رنگ است. این مسئله یکی از بزرگترین چالش های طراحان هم به شمار می رود. معمولا تنها بعد از چاپ طرح روی کاغذ افراد متوجه تفاوت رنگی طرح چاپ شده و طرح روی رایانه می شوند. این چالش نه تنها کار طراح را بی اهمیت جلوه می دهد، مشکلات عدیدی را برای صاحبان کسب و کار به وجود می آورد. اولین قدم برای اجتناب از این چالش ها، انتخاب یک شرکت طراحی و چاپ معتبر است؛ پس از آن باید موارد زیر را مو به مو رعایت کنید.

  •  انتخاب جنس و نوع کاغذ متناسب با پروژه
  • انتخاب اندازه کاغذ چاپی متناسب با ابزارهای تبلیغاتی
  •  رنگ هایی که متناسب با هویت برند است را باید استفاده کنید
  •  توجه به همخوانی و تقارن رنگ ها در چاپ و مانیتور


به یاد داشته باشید، چالش مربوط به انتخاب مدهای رنگی تنها برای چاپ روی کاغذ وجود دارد. اگر بخواهید طرح انتخاب شده را روی سیستم و در شبکه های اجتماعی به نمایش بگذارید، هیچ مشکلی در رابطه با مدهای رنگی پیش نخواهد آمد. صفحات شما در این حالت می توانند به درستی طیف رنگی rgb نشان دهند. 
اما در صورتی که طرح مورد نظر شما روی کاغذ چاپ شود و از آن  برای کاتالوگ، تقویم رومیزی، کارت ویزیت و پوستر استفاده نمایید، بین سیستم رنگی تفاوت های زیادی به وجود می آید. در صورتی که شما در طرح های خود از مد رنگی rgb استفاده نمایید، بدون شک طرح روی کاغذ با طرح روی مانیتور تفاوت های زیادی دارد. 


رنگ های موجود در مد رنگی rgb 


اگر شما با کاربرد رنگ rgb آشنا شوید و رنگ های موجود در آن را بشناسید، بدون شک بهتر می توانید تفاوت رنگ rgb با  cmyk را درک کنید. به طور کلی سه رنگ اصلی قرمز Red، سبز Green و آبی Blue مد رنگی rgb را به وجود می آورند. 
این مد رنگی بهتر است در طرح هایی که روی بسترهای دیجیتالی مانند تلویزیون، گوشی، صفحه نمایش و وب سایت منتشر می شوند، مورد استفاده قرار گیرند. این مد رنگی در طراحی های دجیتالی جلوه ای زیبا تر به تصاویر می بخشد. تمامی رنگ های موجود در مد رنگی rgb تنها با سه رنگ اصلی ساخته شده و به طور کلی کاربرد رنگ rgb به نمایشگرهای خانگی و بسترهای غیر فیزیکی و دیجیتالی محدود می شود. 


رنگ های موجود در مد رنگی cmyk 


همانطور که در بالا اشاره کردیم، برای درک بیشتر تفاوت رنگ rgb با  cmyk باید با کاربرد این دو آشنا گردید. کاربرد رنگ cmyk بر خلاف rgb در چاپ فیزیکی طرح خلاصه می شود. با توجه به اینکه rgb رنگ ها غیر فیزیکی و به صورت دیجیتالی ترکیب می گردند؛ از همین رو تنها قابلیت استفاده روی مانیتور را دارند. اما در مد رنگی cmyk ترکیب های رنگی به شکل فیزیکی ترکیب می شوند. 
رنگ های آبی فیروزه ای Cyan، قرمز Magenta، زرد Yellow و مشکی Black مد رنگی cmyk را تشکیل می دهند. معمولا به cmyk مد رنگی چهار رنگ هم می گویند. معمولا صنعت چاپ برای بالا بردن کیفیت چاپ از مد رنگی cmyk استفاده کرده و رنگ ها را به صورت فیزیکی برای چاپ نهایی رو کاغذ با یک دیگر ترکیب می کند.
کاربرد رنگ cmyk معمولا در چاپ طرح روی کاغذ و منتشر کردن طرح به صورت فیزیکی خلاصه می شود. در این حالت رنگ طرح روی کاغذ با رنگ طرح روی صفحه مانتیور تفاوت چندانی ندارند. 


 
تفاوت رنگ rgb با  cmyk


همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، اصلی ترین تفاوتی که بین این دو مد رنگی وجود دارد نحوه منتشر شدن آن ها است. مد رنگی rgb برای منتشر کردن روی ابزارهای دیجیتالی که امکان ساطع شدن نور از آن ها وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا این مد رنگی برای آنکه به درستی در صفحه نمایش های LED و LCD نشان داده شوند، به نور نیاز دارند. در واقع برای نمایش و ترکیب رنگ روی نمایشگر معمولا مد رنگی rgb عملکرد بهتری از خود نشان می دهد. 
اما مد رنگی cmyk در صنعت چاپ استفاده بیشتری دارد. معمولا به دلیل جذب رضایت مشتریان و کاهش تفاوت بین رنگ اصلی طرح و رنگ طرح چاپ شده از مد رنگی cmyk استفاده می شود. اگر می خواهید طرح خود را در قالب پوستر، کاتالوگ، کارت ویزیت یا بروشور چاپ کنید، حتما باید از مد رنگی cmyk استفاده نمایید. تنها در این صورت رنگ طرح اصلی و خروجی چاپ یکسان هستند. 


جمع بندی


همانطور که در این مطلب گفته شد اصلی ترین تفاوت رنگ rgb با cmyk در نحوه کارکرد آن ها است. مد رنگی cmyk برای چاپ روی کاغذ مناسب بوده و همانطور که شایسته است رسالت چاپ را انجام می دهد. اما مد رنگی rgb برای استفاده روی منانیتور مناسب تر خواهد بود. 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو  طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
57

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
46

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر