تفاوت گرافیست و طراح گرافیک

385
تاریخ به روز رسانی: 1402/06/29-23:50:18
تفاوت گرافیست و طراح گرافیک

تفاوت گرافیست و طراح گرافیک

تفاوت گرافیست و طراح گرافیک

عنوان های "طراح گرافیک" یا"Graphic Designer"  و "گرافیست" یا همان"Graphic Artist"  تا حد زیادی به هم شباهت دارند، تا جایی که بیشتر اوقات این دو عنوان شغلی با هم اشتباه گرفته می شوند. بنابراین ما در این مطلب قصد داریم که تفاوت گرافیست و طراح گرافیک را به طور کامل برای شما توضیح داده و موقعیت شغلی هرکدام از آن ها را برای تان بررسی کنیم تا بتوانید این دو مورد را به خوبی از یکدیگر تمایز دهید.

 گرافیست کیست؟

برای آن که بتوان تفاوت گرافیست و طراح گرافیک را توضیح داد، ابتدا باید ببینید که هر کدام از آن ها چه وظایفی بر عهده دارند و زمینه کاری شان دقیقا چیست؟ در این باره باید گفت که وظیفه اصلی یک گرافیست ایجاد اثر هنری است، به همین دلیل این افراد غالبا در پروژه های گرافیکی از جمله طراحی جلد کتاب، تبلیغات مختلف و.. شرکت می کنند. در حقیقت یک گرافیست با استفاده از نرم افزارهای به روز کامپیوتری آثار هنری خلق کرده و با توجه به سبک کارشان در محیط های مختلف مشغول به کار می شوند. بنابراین برای خلق آثار هنری در پروژه های مختلف، یک گرافیست به تیم اضافه می شود.

 گرافیست کیست؟

 طراح گرافیک کیست؟

حالا که با گرافیست آشنا شدیم، نوبت به طراح گرافیک می رسد. این عنوان شغلی رابطه تنگاتنگی با کار گرافیست داشته و تلاش می کند تا پروژه مورد نظر مطابق با نیازها و خواسته های مشتری پیش رود. در واقع زمانی که گرافیست اثر هنری را خلق کرد، نوبت به طراح گرافیک می رسد تا برای محبوب تر به نظر رسیدن آن برای مخاطبان بازار به دنبال راه حل و اعمال تغییرات مورد نیاز باشد. علاوه بر آن طراحان گرافیک باید پیام مورد نظر از طراحی را به گونه ای در اثر هنری جای دهند که مخاطب به راحتی بتواند آن را دریافت کند.
این افراد نیز به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری در زمینه گرافیک مسلط هستند و ایده های مورد نظرشان را با کارفرما در میان می گذارند تا در نهایت بهترین آن انتخاب شود. بنابراین به زبان ساده می توان گفت که یک گرافیک دیزاینر با تلفیق تصویر و کلمات می تواند به اثر بخشی یک تصویر هنری کمک کند.

 تفاوت گرافیست و طراح گرافیک چیست؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانید که تفاوت گرافیست و طراح گرافیک تنها در یک زمینه خلاصه نمی شود و جنبه های متفاوتی دارد که در ادامه مهم ترین آن ها برای شما آورده شده است:

 . تفاوت در صنعت کار

گرافیست ها و طراحان گرافیک هر دو در زمینه های تجاری مانند شرکت های طراحی، آژانس های تبلیغاتی و.. کار می کنند؛ اما یک تفاوت بزرگ آن است که گرافیست ها غالبا کارشان را به صورت طراحی فریلنسری انجام می دهند، در حالیکه طراحان گرافیک معمولا به صورت حضوری کار کرده و استخدام می شوند.

 . تفاوت در کسب تجربه و شهرت کاری

جالب است بدانید که گرافیست ها برای کشب شهرت در زمینه کاری به سال ها فعالیت و یا نمونه کارهای طراحی قوی احتیاج دارند، این درحالیست که گرافیک دیزاینرها معمولا بعد از کار کردن با چند مدیر پروژه و داشتن سبک هنری خاص می توانند در کارشان موفق شوند. توجه داشته باشید که در هر صورت شیوه کار فرد در سال های اولیه فعالیت و همچنین راهکارهای بازاریابی و معرفی خودشان به دنیای گرافیک تاثیر زیادی در زمینه سابقه کار خواهد داشت که باید از همان ابتدا به آن توجه شود.

 . تفاوت در حقوق و دستمزد

دستمزد طراحان گرافیک تا حد زیادی به سبک و سابقه کاری شان مربوط است اما به طور متوسط درآمد این افراد در سال های اخیر در کشورهای خارجی معادل ۴۹۰۰۰ دلار در سال بوده است. درباره دستمزد گرافیست ها نمی توان نظر دقیقی ارائه داد، زیرا این افراد معمولا به صورت فریلنسری یا پروژه ای کار کرده و با توجه به مهارت شان درآمد کسب می کنند.

 تفاوت گرافیست و طراح گرافیک چیست؟

 چشم انداز شغلی گرافیست ها و طراحان گرافیک 

اگر شما هم از دسته افراد خلاق و علاقه مند به دنیای هنر باشید، احتمالا این دو شغل برای تان جذاب و جالب توجه است. در همین زمینه اگر بخواهیم درباره چشم انداز شغلی گرافیست ها و طراحان گرافیک در سال های آینده صحبت کنیم، باید بگوییم که طبق بررسی ها نیاز به طراحان گرافیک تا سال ۲۰۲۶ ۴ درصد افزایش خواهد داشت.
هر چند که این بررسی آماری از گرافیست ها منتشر نکرده اما از آنجایی که این دو شغل تا حد زیادی به یکدیگر پیوسته اند، می توان نتیجه گرفت که نیاز به گرافیست های ماهر و با تجربه نیز رو به افزایش بوده و با توجه به پیشرفت های دنیای مدرن آینده مناسبی خواهد داشت. توجه داشته باشید که به روز بودن و داشتن ایده های جدید در کنار سبک کاری جذاب و یونیک باعث می شود که شما در هر حرفه ای بدرخشید، بنابراین حتما این مورد را در نظر بگیرید و مدام اطلاعات تان را آپدیت کنید.

 جمع بندی

اگر تا اینجای مطلب همراه ما بوده باشید، متوجه شده اید که تفاوت گرافیست و طراح گرافیک تنها به یک جنبه شغلی مربوط نمی شود. از همین جهت ما مهم ترین فاکتورهای تمایز این دو عنوان اعم از تفاوت ها در زمینه کاری، دستمزد، کسب سابقه و.. را برای تان ذکر کردیم تا بتوانید دید بهتری درباره آن ها داشته باشید.
در هر صورت فرقی ندارد که شما یک گرافیست هستید یا طراح گرافیک، زیرا داشتن مهارت و تجربه بالا باعث می شود تا جایگاه مناسبی در بازار کار دست و پا کرده و یا حتی در ادامه به یک مدیر خلاق هنری تبدیل شوید! بنابراین پیش از هر چیز به یک فرد متخصص تبدیل شوید و با توجه به علایق تان یک سبک یونیک خلق کنید تا توجه کارفرمایان به شما جلب شود. در نهایت امیدواریم که تمامی نکات گفته شده در این مطلب شما را با تفاوت گرافیست و طراح گرافیک به خوبی آشنا کرده باشد.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

قیمت طراحی کارت ویزیت -هزینه طراحی کارت ویزیت 1402

قیمت طراحی کارت ویزیت -هزینه طراحی کارت ویزیت 1402

  • وبلاگ
  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
99

1402/08/18-09:55:50

قیمت طراحی کارت ویزیت بستگی به عواملی دارد که قبل از بیان این موارد و قیمت طراحان برای طراحی، توضیحی در مورد اینکه کارت ویزیت چیست و به چه هدفی کارت ویزیت طراحی می‌شود و در کارت ویزیت چه مشخصاتی قید می‌شود می پردازیم.

ادامه ی مطلب
نکات مهم در طراحی بنر استند رول آپ و استند های نمایشگاهی

نکات مهم در طراحی بنر استند رول آپ و استند های نمایشگاهی

  • وبلاگ
  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
89

1402/08/16-19:57:41

چه در حال برنامه‌ریزی نمایشگاه یا غرفه خود باشید، یا به دنبال افزایش تبلیغات و برند سازی در فروشگاه یا دفتر هستید، بنرهای استندی راهی فوق‌العاده برای انتقال پیام شما هستند. مطمئنا با دانستن نکات مهم در طراحی بنر استند رول آپ جذب مخاطب بیشتری دارید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر