اصول طراحی برای چاپ افست

907
تاریخ به روز رسانی: 1402/05/19-12:26:36
اصول طراحی برای چاپ افست

اهمیت اصول طراحی چاپ افست و کاربرد آن ها

برخی از مشکلات مربوط به چاپ و رنگ که معمولا تکنسین های چاپخانه با آن مواجه می شوند، تا حدود زیادی به طراحان مربوط است. متاسفانه به علت هزینه های بالای طراحی و دیزاین، در حال حاضر افراد زیادی به دلیل کاهش هزینه ها به دنبال فردی هستند که طراحی را با قیمت کمتری انجام دهد. برای آنان اهمیتی ندارد که آن فرد تا چه اندازه به کار با نرم افزارهایی مانند فتوشاپ یا کورل مسلط است، آن ها تنها می خواهند طرحشان با هزینه کمتری طراحی شود.
حال زمانی که طرح به چاپخانه فرستاده شود، با توجه به اینکه طراحی اصولی انجام نشده مطمئنا طرح بعد از چاپ روی کاغذ با فایل اصلی مطابقت ندارد. در این صورت معمولا فرد چاپخانه را خطا کار می داند. اما چنین نیست؛ از همین رو در ادامه تصمیم داریم شما را با اصول طراحی چاپ افست و واقعیت های این امر آشنا سازیم. همراه ما باشید!

آشنایی با چاپ افست 


در حال حاضر چاپ افست برای طراحی و چاپ بروشورها، سربرگ های اداری، کاتالوگ ها و المان های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. برای طراحی چاپ افست در وهله اول یک گرافیست ماهر نیاز است. گرافیست ماهر کسی است که علاوه بر دانش گرافیکی در مورد چاپ هم اطلاعاتی داشته باشد. ضمن اینکه آگاهی گرافیست در رنگ شناسی، اصول و عناسر تبلیغاتی، روش های چاپ و مولفه های بصری هم اهمیت زیادی روی نحوه چاپ افست دارد. در ادامه بیشتر نکات طراحی در چاپ افست آشنا خواهید شد. 

سفارش طراحی پوستر

اهمیت اصول طراحی چاپ افست و کاربرد آن ها


معمولا در این روش برای طراحی صفحه چاپی از نرم افزارهایی مانند ایلستریتور، ایندیزاین، فتوشاپ و کورل استفاده می شود. فایل های نهایی در قالب فایل هایی با پسوند indd، psd و tif برای چاپ خانه ارسال خواهند شد. معمولا بستر چاپ برای چاپ افست کاغذ، پلاستیک، مقوا و حتی در برخی مواقع فلز است. این مسئله خود یکی از اصلی ترین مزایای چاپ افست به شمار می رود، این نوع چاپ قابلیت پیاده سازی روی بسترهای مختلف را دارد. 

عنصر کلیدی چاپ افست


اصلی ترین نکته برای چاپ افست، طراحی است. همانطور که می دانید تصاویر به صورت گویا تری با مخاطب ارتباط برقرار کرده و جذاب تر هستند. به کمک تصاویر می توان احساسات و پیام ها را به شیوه زیباتری به دیگران منتقل ساخت. با توجه به این توضیحات باید بگوییم که طراحی می تواند برای به اشتراک گذاری پیام ها و جذب مخاطبان بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. در واقع می توان گفت اصلی ترین هدف از طراحی، بازاریابی است. 
معمولا از طراحی در زمینه بازاریابی برای برقراری ارتباط با افراد مختلف و انتقال پیام ها به مخاطبان استفاده می کنند. برشورها، کاتالوگ ها و المان های تبلیغاتی همه و همه امکان جذب مشتری در فضای حقیقی را فراهم کرده اند. بر خلاف متن یا سخنرانی، طراحی دوام بسیار بیشتری در اندیشه مخاطبین داشته و معمولا مخاطبین را به فکر وا می دارد؛ از همین رو تاثیر بیشتری می گذارد. 
امروزه طراحی ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:


طراحی بسته ‌بندی و لیبل
 طراحی بیلبورد و بنر و دیگر المان‌های تبلیغاتی
 طراحی کارت تبریک و دعوت
 طراحی چاپ در حوزه تبلیغات
 طراحی جلد کتاب، مجلات و روزنامه‌ها
طراحی تقویم و سررسید
 طراحی کارت ویزیت، بروشور و کاتالوگ
طراحی سربرگ‌های اداری
 طراحی پوستر و تراکت 


لازم به ذکر است که در تمامی انواع طراحی توجه به گروه های رنگی RGB و CMYK اهمیت بسیار زیادی دارد، پس باید گرافیست اطلاعات جامعی در این مورد داشته باشد.

 
مهم ترین نکات طراحی در چاپ افست


نکات مهمی در طراحی چاپ افست باید در نظر گرفته شوند، این نکات به طور کلی شامل موارد زیر خواهند شد:
 استفاده از تصاویر و طراح هایی با رزولوشن بسیار قوی و بالا
 توجه به مقیاس، شکل فونت و اندازه متن
 قرار دادن فضای اضافه برای جلوگیری از خرابی کار در صورت برش اشتباه
 طراحی فایل ها با استفاده از مد رنگی CMYK، ذخیره تحت قالب فایلی با پسوند JPG و رزولوشن 300 
 خلاقیت در طراح


اصول طراحی رنگ نوشته در چاپ افست


توجه به اصول طراحی چاپ افست در زمینه اضافه کردن متن ها هم اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولا هنگام چاپ متن به وسیله تکنولوژی افست با سه حالت زیر مواجه می شویم.
اول اینکه متن ها و نوشته هایی که رنگ دارند، دوم عدم تداخل در نوشته های بی رنگ و خطوط اطراف آن ها و سوم عدم استفاده از خطوط دور حروف در فونت های کوچک. 
البته امکان استفاده از خطوط دور حروف با فونت کوچک هم امکان پذیر است به شرط آنکه بیشتر از یک میلیمتر نشود، در غیر این صورت فونت را پر خواهد کرد. با این اوصاف استفاده از خطوط دور حروف برای فونت های بزرگتر راحت تر و بهتر است. ضمن اینکه باید به یاد داشته باشید هنگام استفاده از خطوط دور حروف چهار رنگ اصلی را برای آن به کار ببرید. 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
132

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب
طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
96

1402/12/02-17:21:30

طراحی آنلاین لیبل با‌کیفیت و حرفه‌ای موجب جلب توجه مخاطبان و مشتریان می‌شود. برای طراحی آنلاین لیبل می‌توانید تصاویر را بارگذاری کنید تا برچسبی بسازید که سبک کسب‌وکار و برند شما را نشان دهد. طراحی آنلاین لیبل با برنامه‌ها و سایت‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از معتبرترین و پرکاربردترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

ادامه ی مطلب

نظرات مشتریان

ناظریان

از بین چاپ افست و دیجیتال کدوم رو پیشنهاد میکنید؟

ارسال نظر