نکاتی که در طراحی چاپی باید در نظر بگیریم

492
تاریخ به روز رسانی: 1402/05/22-17:34:33
نکاتی که در طراحی چاپی باید در نظر بگیریم

فرآیند چاپ طی چند مرحله انجام می شود که معمولا طراحی قبل از چاپ مهم ترین آن در نظر گرفته شده و باید بسیار به آن توجه کنیم. درواقع در این مرحله اصول و روش هایی وجود دارند که کمک می کنند باقی مراحل چاپ به بهترین شکل ممکن انجام شده و سرمایه ای که برای آن در نظر گرفته شده هدر نرود. بنابراین با ما در این مقاله همراه باشید تا به نکات طراحی چاپ بپردازیم و بررسی کنیم که قبل از چاپ به چه چیزهایی باید توجه کرد تا به بهترین کیفیت و نتیجه دست یافت‌.


با طراحی چاپ و اهمیت آن بیشتر آشنا شوید


ابتدا قبل از اینکه بررسی کنیم نکات طراحی چاپ چه چیزهایی هستند، بهتر است تا با طراحی چاپ و اهمیت آن آشنا شویم. اصول طراحی چاپ و عملکرد آن یک موضوع کاملا تخصصی است که باید توسط افرادی که برای آن آموزش دیده اند انجام شود. تمامی کارهای چاپی شامل طرح های گرافیکی، رنگ شناسی، اصول طراحی، عناصر تبلیغاتی و در آخر روش های چاپ هستند که توسط نرم افزارهای مختلف مثل کورل، ایلاستریتور، فتوشاپ و دیگر موارد انجام می شوند.
 طراحان از این نرم افزارها استفاده کرده تا‌ به بهترین شکل و به صورت دیجیتالی یک محصول چاپی را طراحی کنند و سپس آن را روی متریال های مختلف مانند مقوا، پلاستیک، کاغذ، فلز یا سرامیک چاپ کنند. بیشتر کارهای چاپی معمولا برای اهداف بازاریابی یا برندسازی انجام می شوند که البته در میان آن ها هدف های شخصی مانند چاپ تیشرت یا لیوان های سرامیکی برای هدیه نیز دیده می شود.
 البته ممکن است طرح ها به صورت دیجیتالی در وب سایت ها یا شبکه های اجتماعی‌ نیز به نمایش گذاشته شده و هیچ زمان به صورت فیزیکی چاپ نشوند. اما با این حال طراح‌ باید کاملا بداند که‌ هدف از طراحی چیست و چه پیامی باید توسط آن منتقل شود، سپس با دانشی که در اختیار دارد سعی‌ می کند تا طراحی چاپ را به بهترین شکل ممکن انجام دهد و کسب و کار مربوطه را توسط آن قابل دیدن برای همه کند‌. 

 
نکات طراحی چاپ که باید به آن ها توجه شود کدامند؟


حال که‌ با طراحی چاپ و اهمیت به سزای آن در یک فرآیند چاپ آشنا شدید، بهتر است تا با نکات طراحی چاپ و مواردی که مهم است به آن ها به عنوان یک طراح توجه کنیم اشاره کرد. این موارد به صورت کلی در اینجا ارائه می شوند، اما هر طراح بعد از انجام چندین کار طراحی می تواند بر اساس تجربه ای که‌ به دست می آورد برای خود نکات شخصی را هم در نظر بگیرد. در این صورت بهترین نتایج را خواهد داشت.


انتخاب رنگ های مناسب


قبل از اینکه فرآیند چاپ انجام شود باید تنظیمات‌ مجموعه رنگ را به صورت CMYK در نظر بگیرید. البته این تنظیمات مناسب با طراحی برای چاپ است و اگر قرار است طرح روی وب سایت نمایش داده شود، سیستم رنگی باید RGB باشد.‌ سیستم رنگی RGB فقط شامل سه رنگ قرمز، آبی و سبز است. اما CMYK از رنگ های فیروزه ای، ارغوانی، زرد و سیاه تشکیل شده است. اهمیت رنگ و سیستم رنگی مناسب بسیار بالا است، زیرا هم  از نظر روانشناسی رنگ ها روی مخاطب تاثیر می گذارد و هم کیفیت چاپ را در آخر بسیار بالا می برد.


توجه به DPI و PPI یا رزولوشن 


تصاویری که برای چاپ از آن ها استفاده می شوند باید رزولوشن بالایی داشته باشند. یکی از مهم ترین موارد برای نکات طراحی چاپ نقطه در اینچ یا DPI است که در نرم افزار طراحی باید روی ۳۰۰ قرار‌ بگیرد. یعنی در هر اینچ ۳۰۰ نقطه باید در صفحه چاپ وجود داشته باشد. البته PPI نیز باید تنظیم شده‌‌ باشد که به تعداد پیکسل در‌صفحه نمایش گفته می شود.

توجه به ایجاد حواشی صحیح 


یک طراح باید همیشه دور‌ کار خود یک فضای اضافه به عنوان حاشیه امن در نظر بگیرد. زیرا در هنگام برش کاغذ یا هر متریال دیگر ممکن است این کار دقیق انجام نشود‌. بنابراین ممکن است‌ کیفیت طرح با حذف شدن بعضی از نواحی کم شود. اندازه حاشیه وابسته به نوع کار چاپی است. هم چنین اضافه رنگ یا Bleeding هم باید در نظر گرفته شود تا وقتی‌ صفحه برش داده می شود اطراف آن سفید نباشد.

به مقیاس‌ ‌کار چاپی باید توجه شود


یکی دیگر از مواردی که در نکات طراحی چاپ باید به آن بسیار توجه کرد اندازه کاری است که قرار است چاپ شود. به عنوان مثال اگر قصد چاپ بنر یا یک بیلبورد تبلیغاتی بسیار بزرگ را دارید باید از فونت های بزرگ و مناسب یا المان هایی با رزولوشن‌ بالا استفاده کنید. هم چنین برای کارت ویزیت یا تراکت های تبلیغاتی نیاز به فونت های کوچک برای خوانایی بالا داریم. بنابراین باید به اهمیت مقیاس و تایپوگرافی بسیار توجه کنیم. 
توجه به محتوایی که قرار است چاپ شود


باید به محتوایی که قرار است چاپ شود در طراحی چاپ دقت کنیم. در این صورت می توان از تصاویر مناسب و اندازه مناسب چاپ استفاده کرد. ممکن است نیاز باشد یک کاتالوگ در ابعاد وزیری چاپ شود یا اینکه تراکت ها را با سایز letter چاپ کنیم. بنابراین باید محتوا در این اندازه ها به گونه ای قرار بگیرد که کاملا خوانا بوده و پیام را‌ به مخاطب برساند و هم چنین تصاویر و المان های استفاده شده کاملا به آن مرتبط باشند.


سخن پایانی

نکات طراحی چاپ برای افرادی که قرار است کار طراحی را آغاز کنند و یک نتیجه عالی برای کارهای چاپ خود داشته باشند بسیار مهم هستند. از این رو باید آن ها را قبل از اینکه طراحی را آغاز کنیم در نظر بگیریم. فرقی نمی کند که برای تبلیغات یا چاپ یک کتاب فعالیت می کنیم، مهم این است که با توجه به نکات مورد نظر بهترین کیفیت را ارائه داده و پیام را برسانیم.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
132

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب
طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
96

1402/12/02-17:21:30

طراحی آنلاین لیبل با‌کیفیت و حرفه‌ای موجب جلب توجه مخاطبان و مشتریان می‌شود. برای طراحی آنلاین لیبل می‌توانید تصاویر را بارگذاری کنید تا برچسبی بسازید که سبک کسب‌وکار و برند شما را نشان دهد. طراحی آنلاین لیبل با برنامه‌ها و سایت‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از معتبرترین و پرکاربردترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر