طراحی فاکتور فروش؛ ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

940
تاریخ به روز رسانی: 1402/12/08-11:46:44
طراحی فاکتور فروش؛ ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

طراحی فاکتور فروش؛ ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

مشتری هنگام خرید از فروشنده سندی دریافت می‌کند که به آن فاکتور فروش می‌گویند. اطلاعاتی که داخل این فاکتور‌ها نوشته‌شده شامل: نام محصولات، تعداد و قیمت این محصولات است. این سند برای فروشنده، فاکتور فروش و برای خریدار، فاکتور خرید است. اما طراحی فاکتور فروش چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟ ما در این مطلب به بررسی طراحی فاکتور فروش به همراه ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها خواهیم پرداخت.

نکات کلیدی طراحی فاکتور فروش

یکی از اسناد اصلی و مهم که باعث می‌شود افراد و سازمان‌ها برای پیگیری جریان مالی از آن استفاده کنند فاکتور فروش است. با فاکتور فروش هر دارنده فاکتور می‌تواند در هنگام بروز مشکل برای پیگیری‌های مالی از آن استفاده کند. در این بخش از مطلب طراحی فاکتور فروش ۴۸  نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها به بررسی برخی از نکات طراحی فاکتور فروش خواهیم پرداخت:

 • اندازه فاکتور: اندازه فاکتور یکی از مراحل مهم طراحی فاکتور فروش است. برای اینکه فاکتورهای فروش به‌درستی سایز‌ بندی شوند معمولا اندازه استانداردی وجود دارد که با‌ رعایت این موضوع، طراحی فاکتور فروش به‌درستی انجام می‌شود.

ابعاد استاندارد فاکتورهای فروش عبارت است از A3 ،A4 ،A5 ،A6 ،B4 ،B6 ،B 5. البته این سایزها برای سازمان‌ها و ادارات حتما باید رعایت شود ولی شما می‌توانید فاکتور کسب‌و‌کار خودتان را به هر سایزی از بین سایزهایی که گفته شد طراحی و چاپ کنید.

 • استفاده از کاغذ استاندارد برای طراحی و چاپ فاکتور فروش: برای چاپ فاکتور معمولا از کاغذهای هشتاد گرم یا الوان شصت و هشتاد و یا کاغذهای کاربن‌دار استفاده می‌شود. با‌وجود کاربن دیگر نیازی نیست زیر برگه کاربن قرار گیرد.
 • انتخاب رنگ برای طراحی فاکتور فروش: اصول طراحی فاکتور برای انتخاب رنگ این گونه است: سیاه‌ و‌ سفید، چاپ به‌صورت دو رنگ، چاپ چهار رنگ که شامل: رنگ آبی، قرمز، زرد، مشکی است و یا تک رنگ است.
 • از درج شماره برای طراحی فاکتور فروش خودداری کنید: برای طراحی فاکتور از به‌کار ‌بردن کلمه «شماره» خودداری کنید: چون برای استفاده از کلمه «شماره» به ابعادی حدود سه‌ در ‌یک سانتی‌متر نیاز دارید.
 • انتخاب جنس کاغذ برای طراحی فاکتور فروش: از موارد دیگری که برای طراحی فاکتور مهم است جنس کاغذ است که دو‌ نوع دارد:

کاغذ تحریری: سطح آن بافت‌دار است و قدرت جذب بالایی دارد به‌همین علت برای چاپ رنگی مناسب است.

کاغذ کاربن‌: وقتی این کاغذ را در ظاهر مشاهده می‌کنید، کاربنی نمی‌بینید و کار‌ کردن با این کاغذ‌ها راحت است طوری که نوشته‌های کاغذ رویی روی کاغذ دومی هم چاپ می‌شود.

 • انتخاب نوع چاپ در طراحی فاکتور فروش: چاپ فاکتور به دو‌ دسته تقسیم می‌شود: رنگی و یا سیاه ‌و ‌سفید. برای فاکتورهای فوری و برای مشاغل کوچک معمولا از کاغذ سیاه و سفید استفاده می‌شود و برای کارهای رسمی و اغلبِ مشاغل از فاکتورهای رنگی استفاده می‌شود.
 • انتخاب نوع صحافی برای طراحی فاکتور فروش: در بعضی مواقع در فاکتورها بعضی کلمات به‌صورت برجسته به‌کار می‌روند ولی همه‌ی فاکتورها اینگونه نیستند و ممکن است از کلمات معمولی هم استفاده شود.در‌حالت‌کلی ترجیح می‌دهند شماره فاکتور برجسته چاپ شود.

اگر قصد طراحی فاکتور فروش دارید باید به نکاتی که گفتیم توجه کرده و آن را رعایت کنید و همچنین نام برند و یا شرکت شما باید در بالا قرار گیرد.میتوانید نمونه طراحی فاکتور که توسط تیم حرفه ای طرح کهن طراحی شده را در صحفه نمونه کار ها مشاهده کنید

تفاوت طراحی فاکتور فروش رسمی و غیر‌ رسمی

شناخت فاکتور رسمی از غیر رسمی آسان است برای این موضوع فقط لازم است به اطلاعاتی که در فاکتورها درج شده دقت کنید. در ‌ادامه تعدادی از تفاوت‌های این دو فاکتور را خواهیم گفت با ما همراه باشید:

 • از مهم‌ترین تفاوت‌های فاکتورهایی که به‌صورت رسمی و غیر‌ رسمی وجود دارند نوع فرمت آن ها است. فاکتورهایی که رسمی هستند طبق سازمان دارایی و اقتصاد چاپ می‌شوند ولی فاکتور‌های غیر‌ رسمی فقط برای آگاهی فرد خریدار از قیمت‌ها و تعداد کالا چاپ می‌شود و هیچ اعتباری در سازمان اقتصاد و دارایی ندارد.
 • فاکتورهای غیر‌ رسمی برای کسانی که قصد خرید محصول برای مصرف شخصی دارند چاپ می‌شود. ولی فاکتورهای رسمی برای فروش محصول به تعداد بالا برای کمپانی‌ها و سازمان‌ها چاپ می‌شود.
 • فاکتورهای رسمی فقط برای شرکت‌های بزرگ نیست، فاکتور رسمی برای همه‌ی کسب‌و‌کارهایی که محصولات و خدمات خود را با‌ارزش افزوده می‌فروشند، ضروری است.
 • از تفاوت‌های دیگر فاکتور رسمی ‌‌و غیر رسمی، اطلاعاتی است که در این فاکتورها به‌کار‌ برده می‌شود: در فاکتورهای رسمی معمولا اطلاعات طرفین معامله، مبلغ، شرایط درج می‌شود.

48 نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

در این بخش از مطلب طراحی فاکتور فروش؛ 48 نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها به بررسی 48 فاکتور طراحی شده خواهیم پرداخت:

 1. وجود مهر ‌تایید برای طراحی فاکتور فروش: در تصویر پایین، مهر ‌تایید را مشاهده می‌کنید، تمرکز قابل مشاهده‌ای روی خطوط و تراز‌بندی و همچنین برای قسمت‌های مشکی است. این جزئیات کوچک برای ایجاد یک ظاهر شخصی کمک می‌کند سفارش طراحی مهر توسط تیم حرفه ای طرح کهن بصورت آنلاین.

            نکات طراحی فاکتور فروش

 1. قسمتی از فاکتور را برای طراحی فاکتور فروش بُلد کنید: مثلا همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید با‌استفاده از کلمه hello در‌ واقع به بیننده خوش‌آمد می‌گوید البته این ترفند برای همه‌ی برندها مفید نیست.

                    

 1. طراحی فاکتور فروش با‌وجود تمیزی رنگ و لبه‌های فاکتور: شما می‌توانید بخش‌هایی از فاکتور را که روی آن تاکید دارید برجسته‌سازی کنید. در تصویر پایین استفاده از رنگ‌ها با نهایت تمیزی از دیگر مواردی است که موجب جلب توجه مشتری می‌شود.

 

     

 

 1. طراحی فاکتور فروش باید دقیق باشد: در تصویر پایین طراحی با ظرافت انجام و اطلاعات طبقه‌بندی ‌شده، به‌طوری که تمام اطلاعات در یک صفحه قرار‌ گرفته است. در این طرح، لوگو،آدرس با ظرافت طراحی شده است.

 

 1. استفاده از اوریگامی برای بسته‌بندی فاکتور فروش: نحوه‌ی بسته‌بندی فاکتور فروش هم مثل طراحی خود فاکتور قابل اهمیت است، پس حواستان به نوع بسته‌بندی محصول باشد.

طراحی فاکتور

 1. استفاده از طراحی مینیمالیسم در طراحی فاکتور فروش: از طرح‌های شلوغ دیگر برای طراحی فاکتور استفاده نمی‌شود در‌ عوض از طرح‌های مینیمال که پیچیدگی کمتری دارد استفاده می‌شود در‌ نتیجه یک‌ کار تمیز، پیچیده و بی‌انتها دارید.

               

 

 1. طراحی فاکتور فروش به‌صورت جذاب: همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید طراحی فاکتور فروش از دفتر یادداشت الگو گرفته است. می‌بینید طراحی ساده ولی جذابی دارد مثلا وجود کاغذهای رنگی،آن را به فاکتور جذاب تبدیل کرده است.

طراحی فاکتور ارزان

 1. طراحی متعادل و خاص: برای داشتن طراحی که خاص باشد می‌توانید اطلاعات مهم مثل نام تجاری و علامت را همان طور که در تصویر پایین مشاهده می‌کنید به رنگ قرمز (یا رنگ سازمانی خود) به‌کار ببرید و با داشتن یک طرح ساده در حاشیه و پاکت طرح‌دار موجب تعادل در پیچیدگی و سادگی می‌شوید.

  طراحی فاکتور انلاین

 1. استفاده از رنگ برای طراحی فاکتور فروش: چاپ فاکتور فروش روی کاغذهای زرد یا رنگ سازمانی که با بقیه‌ی اجزای اداری شرکت شما تطابق داشته باشد به فاکتور جلوه خاصی می‌دهد.

            طراحی فاکتور خرید

 1. طراحی فاکتور فروش را ساده نگه دارید: استفاده از تغییر رنگ در طراحی ممکن است جلوه شیکی به فاکتور دهد. مثلا در فاکتور قبلی از زرد پر رنگ استفاده شد که شاید به نظر بعضی از افراد جالب نباشد ولی با استفاده از رنگ سفید و استفاده کمی از پیچیدگی موجب درخشندگی بیشتر فاکتور می‌شوید، این امر را می‌توانید کاملا در تصویر پایین ببینید.

طراحی فاکتور رسمی

 1. انتخاب رنگ به تعداد محدود از پالت رنگی: بهتر است برای انتخاب رنگ نهایت از سه رنگ برای ایجاد طرحی تمیز و واضح استفاده کنید. مثلا در تصویر پایین برای طراحی فاکتور از فضای سفید با خطوط و تایپو‌گرافی ساده استفاده کرده و یک طرح پیچیده و واضح خلق شده است.

              طراحی فاکتور غیر رسمی

 1. بعضی از خطوط را در طراحی فاکتور فروش به صورت بُلد طراحی کنید: استفاده از خطوط به صورت پر رنگ موجب می‌شود تا طرح شما منظم‌تر و منسجم‌تر ب ‌نظر برسد.

                نمونه طراحی فاکتور

 1. استفاده از گرافیک در طراحی فاکتور فروش: ‌استفاده از گرافیک به‌صورت رنگارنگ یا هندسی طبق برند تجاری شما، موجب می‌شود تا فاکتور هیجان انگیز به نظر برسد.

  

 1. بر‌ روی آنچه در طراحی فاکتور فروش به دست آورده‌اید کار کنید: اگر شما مجبور به استفاده از بار