اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

191
تاریخ به روز رسانی: 1402/11/18-12:19:13
اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

معمولا ارتباط ملموسی بین موضوع  فعالیت و ابزارهای تبلیغاتی وجود دارد که موجب می‌شود اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات بیشتر خودنمایی کند. درجه اهمیت طراحی و تبلیغات بستگی به ماهیت، هویت و اندازه کسب‌و‌کار شما دارد.

اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

طراحی چاپ چیست؟

طراحی چاپ معمولا با طراحی مناسب برای چاپ اشتباه گرفته شده و مشتری و مخاطب انتظار دارد این دو خدمات توسط یک شرکت انجام شود. در بیشتر مواقع طراحان و شرکت‌های طراحی می‌خواهند فرایند چاپ را خودشان انجام دهند ولی همیشه این اتفاق نمی‌افتد.

طراحی چاپ در ‌واقع طرحی است که با‌ هدف چاپ شدن، طراحی می‌شود. محصول نهایی، طراحی چاپ، طرحی است در فرمت‌‌های دیجیتالی به‌صورت (psd,tiff,pdf) که با هدف چاپ روی موادی مثل کاغذ، پلاستیک، سرامیک، مقوا و غیره طراحی می‌شوند.

اصلی‌ترین هدف طراحی چاپ بازاریابی و تبلیغات و آگاهی افراد از برند است. ما به‌صورت روزانه با طراحی چاپ در‌ ارتباط هستیم مثل پوستری که در مواقع استراحت در محل کار با آن مواجه می‌شویم.

تاریخچه طراحی چاپ

سه هزار سال قبل از میلاد در شمال فرانسه از غار شووت تا بین‌النهرین و بابل، بشر نسبت به جهان اطرافش واکنش نشان داده است. مردم باستان از طراحی چاپ با هدف تجاری و مذهبی استفاده می‌کردند.

طراحان بسیاری معتقدند که طراحی چاپ به طور رسمی با اختراع چاپ آغاز شده است. وقتی ماشین چاپ اختراع شد، امکان این به‌وجود آمد که جزوات مجدد چاپ شوند و دقیقا این امر زمانی اتفاق افتاد که طراحی چاپ را به رسمیت شناختند.

 طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

تفاوت هنر با طراحی چاپ

در این بخش به بررسی تفاوت هنر با طراحی چاپ خواهیم پرداخت:

 • تفاوت هنر و طراحی از نظر اجرا و خلق آثار: تفاوت بین هنر و طراحی چاپ را از نگاه آفرینش و خلقت بررسی کنیم. هنرمندان نباید موقعیت‌های بعدی هنر‌شان را هنگام آغاز خلق آثار در‌ نظر بگیرند. بعضی از هنرمندان چیزهایی طبق نیازهای روحی‌شان خلق می‌کنند که این روش خلق آثار در کارهای ون‌گوگ و بسیاری از هنرمندان دیده می‌شود. هدف ون کوگ پول نبود، او امیدوار بود که برای آثارش قیمت خوب بگذارند، ون گوگ سعی می‌کرد با مد پیش رود و او تصاویری با ارزش می‌کشید.
 • اجبار هنری در طراحی چاپ: در فرایند طراحی چاپ اجبارهایی مطرح است مثلا طراحان باید حواسشان باشد که طرح‌های آن‌ها منفعت خاصی برای خریداران داشته باشد و آثارشان مورد ‌پسند افراد باشد. در کارهای طراحی چاپ مخاطب و افراد هدف در درجه اول قرار دارند و طراحان در درجه دوم و در بعضی موارد جای این دو تغییر می‌کند.
 • زیبایی‌‌های تجاری در طراحی چاپ: یک طراح چه مواردی را باید ارسال کند که از خواسته‌های ذهنی اون دور باشد و با هدف زیبایی‌‌های تجاری مورد پسند افراد و مخاطب قرار گیرد؟ پس طراحی چاپ در مواقعی که اهداف از بین می‌رود می‌تواند شکست بخورد.
 • از‌ نظر خالقان: تفاوت بین هنر و طراحی چاپ از دید خالقان هنر نیز متفاوت است. مطالعه‌ی طراحی و نقاشی و مجسمه‌سازی از جوانی به پیشرفت توانمندی‌ها و مهارت‌ها کمک می‌کند و در‌ واقع برای هنرمندان هدیه‌های طبیعی تاثیر زیادی دارد. ولی طراحی چاپ یک نوع مهارت است که می‌توانید بیاموزید و آموزش ببینید پس شما می‌توانید از سطح مبتدی شروع به یادگیری کنید و بدون اینکه هنرمند مشهور و حرفه‌ای باشید یک طراح ماهر شوید.

طراحان زیادی با سبک مینیمال شناخته شده هستند این طراحان از رنگ و ابزار ساده استفاده می‌کنند و تاکید زیادی روی اندازه، چیدمان و فاصله‌ها دارند. یادگیری و تسلط روی این مهارت‌ها حتی برای یک فرد معمولی هم آسان است. بعضی از طراحان مشتاق‌اند خودشان را در دسته‌ی هنرمندان قرار دهند، چون اثری خلاقانه را می‌سازند، اثری که ممکن است مردم به آن افتخار کنند.

 • تفاوت هنر و طراحی چاپ از نظر هدف اجرا و خلق آثار: هنر خوب و طراحی خوب الهام بخش است. در حالت کلی هنرمندان معمولا آثارشان را از صفر شروع می‌کنند، اثر هنرمندان از درون آن‌ها سرچشمه می‌گیرد و هنرمندان این حس درونی را با بقیه به اشتراک می‌گذارند و مخاطب و افراد هدف با این آثار ارتباط برقرار می‌کنند.

یک اثر هنرمند باید خاص باشد و حس بیشتری بین هنرمند و مخاطب برقرار کند. برای یک طراحی چاپ همیشه نقطه عطف و شروعی مثل پیام، تصویر و یا تمرین وجود دارد. یک طراح نیازی به خلق ندارد ولی عناصری که گفته شد باید با هدف مشخص ترکیب کند تا احساس افراد مخاطب را به چند دلیل برانگیزد مثلا: برای خرید‌ محصول، دریافت خدمات، بازدید از مکان، دریافت اطلاعات.

عدم تامین نیاز مخاطبان طراحان را آزار می‌دهد پس بهترین طراح، طراحی است که اهداف خالقان را برآورده کرده و مردم را به انجام بعضی رفتارها تشویق کند.

 • تفاوت هنر و طراحی چاپ از نظر مخاطب: گاهی ممکن است هنرمند یک نظر را بیان کنند اما به این معنی نیست که این حتما نظر خود او است. اثر هنری از راه‌های مختلف ممکن است مورد پسند مخاطبان قرار گیرند، به‌همین علت است که هر شخصی ممکن است نظر شخصی خودش را داشته باشد. یک اثر هنری، لبخند مونالیزا است که توسط داوینچی کشیده شد که سال‌ها این اثر هنری سوال برانگیز بود مثلا می‌گفتند چرا مونالیزا لبخند می‌زند؟ دانشمندان معتقد بودند که به دلیل ناحیه بصری عصب محیطی این لبخند ایجاد می‌شود، هنر رمانتیک عقیده دارد که میوه‌ی عشق شیرین است، بعضی از شک‌گراها می‌گویند که دلیلی وجود ندارد.

پس طراحی در سمت متضاد هنر قرار دارد. ممکن است بسیاری از مردم فکر کنند که توضیحات زیادی در‌ مورد طراحی وجود دارد ولی این می‌تواند یک شکست مبهم باشد. هدف از طراحی انتقال پیام و ترغیب مخاطب برای انجام کاری است.

 با وجود تفاوت‌هایی بین هنر و طراحی هر دو وابسته هم هستند، در حالت کلی طراحی می‌تواند هنر محسوب شود ولی هنر نمی‌تواند فقط یک طرح باشد. این تفاوت هنر و طراحی چاپ است ولی هنر قطعا بدون طراحی امکان منحصر‌به‌فرد بودن را نخواهد داشت و همین طور هم طراحی چاپ بدون هنر.

اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

اهمیت طراحی چاپ

در این بخش از مطلب اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی به بررسی  برخی از مهم‌ترین اهمیت‌ها خواهیم پرداخت:

 • منافع طراحی چاپ: برای اینکه در هر کسب‌وکاری بتوانید موفق باشید ضروری است که فعالیت مستمر در کنار تبلیغات چاپی هم داشته باشید.
 • بازاریابی طراحی چاپ توانایی این را دارد که جایگاه شما را در میان رقیبان محکم کند: با به‌کار آمدن بازاریابی دیجیتال شما می‌توانید از داشتن مواد چاپ سود و بهره ببرید. تعداد زیادی از مشاغل به جای استفاده از مواد چاپی از اینترنت استفاده می‌کنند پس در‌ نتیجه وب هم در طراحی چاپ حرفه‌ای به شما کمک می‌کند و هم موجب معروف شدن شما می‌شود.
 • قابل حمل و ملموس بودن طراحی چاپ: تعداد زیادی از ارباب رجوع تبلیغات چاپی را به دیجیتال ترجیح می‌دهند از نظر آن‌ها تبلیغات چاپی تاثیر بلند ‌مدت و طولانی دارد.
 • ممکن است هر شخصی نتواند از اینترنت استفاده کند: بعضی از مشتریان تبلیغات چاپی را به آنلاین ترجیح می‌دهند چون ممکن است شخصی نتواند با اینترنت کار کند.
 • بازاریابی طراحی چاپ برند شما را پایدار می کند: وقتی برند شما بیشتر دیده شود، پس آن برند شناخته‌تر شده، با به‌کارگیری بیش از یک راه برای بازاریابی نتیجه بهتر و معتبر‌تری دارد.میتوانید از سایت طرح کهن سفارش طراحی لوگو برند خود را ثبت کنید.
 • طراحی چاپ خوب بیشتر از یک کاغذ ارزش دارد: ممکن است مشتریان نسبت به هر کسب‌وکاری واکنش مختلفی نشان دهند، اما روش‌های مدرن در مسیر بازاریابی کمک شایانی به شما می‌کند. اگر می‌خواهید از کارت ویزیت برای تبلیغات شرکت و یا کسب‌و‌کارتان استفاده کنید باید برای انتخاب جنس کارت ویزیت دقت کافی داشته باشید. به‌خصوص اگر کسب‌وکار شما در زمینه اداری و تجاری باشد. زیرا کارت ویزیت، معرف برند شما است چون کارت ویزیت توسط شما یا یکی از کارکنان و مدیران به‌دست مشتری می‌رسد باید از نظر طراحی و جنس بالاترین کیفیت را داشته باشد.معرفی بهترین جنس های کارت ویزیت برای چاپ  در طرح کهن

سخن پایانی

ممکن است طراحی چاپ و هنر با هم متفاوت باشند اما در‌ واقع مکمل یکدیگرند، اگر طراحی نباشد هنر نیست و اگر هنر نباشد طراحی هم وجود ندارد پس وجود هر دو برای انسان‌های جامعه مهم است

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
38

1403/03/24-15:36:35

انواع مختلفی از چاپ وجود دارد که با ‌توجه به کیفیت و نوع جوهر دسته‌بندی می‌شوند. چاپ اکوسالونت یکی از روش‌های چاپی با‌کیفیت بالا است که با ویژگی‌های خوب و فوق‌العاده‌ای که دارد، به یکی از روش‌های چاپ محبوب تبدیل شده است.

ادامه ی مطلب
چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
171

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر