13 نکته درباره طراحی منوی جذاب و شیک

88
تاریخ به روز رسانی: 1403/01/08-15:10:50
13 نکته درباره طراحی منوی جذاب و شیک

آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم

اگر شما صاحب یا مدیر رستوران باشید، خودتان می‌دانید که یکی از مهم‌ترین بخش‌های کسب‌و‌کار شما، طراحی منو است. در این مقاله به آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، می‌پردازیم تا بتوانید منوی بی‌نقصی طراحی کنید.

طراحی منوی رستوران

نکات کلیدی اصول طراحی منو رستوران

آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم و نکات مهم آن به شمار می‌رود به شرح زیر است:

۱. چاپ و مواد تشکیل دهنده منو:آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، چگونگی چاپ و مواد تشکیل دهنده منو است. وقتی منوی رستوران‌تان را طراحی کردید مواردی که برای زنده کردن منو استفاده می‌کنید مهم است و باید به آن فکر کنید. مثلا منویی را در ‌‌نظر بگیرید که با‌کیفیت و حرفه‌ای است و بر‌عکس منویی را در ‌نظر بگیرید که ضعیف و ارزان است. اگر شما به‌جای مشتری باشید چه برداشتی از رستوران می‌کنید، قطعا مشتری دیدش به رستوران شما منفی می‌شود. از کاغذ و مقوایی که کیفیت بالا دارند برای ساخت منو استفاده کنید.

۲. ترکیب غذاهای ویژه و تبلیغاتی: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، ترکیب غذاهای ویژه و تبلیغاتی است که باید در طراحی منوی رستوران رعایت شود. در طراحی منو شما باید محصولات تبلیغاتی را در منو جای دهید چون مانند یک ابزار قوی برای گسترش کسب‌و‌کارتان و افزایش فروش عمل می‌کند. می‌توانید از گرافیک‌های زیبا با پیام‌های تبلیغاتی برای بُلد کردن موارد ویژه استفاده کنید. شما این امکان را دارید تا با نشان دادن محدودیت زمان یا غذاهای فصلی حس ایجاد کمبود را در مشتری برای تست غذاهای جدید ایجاد کنید.

۳. چاپ: چاپ از نکاتی است که باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، بعد از طراحی، منو به مرحله‌ی چاپ می‌رسد چاپ خوب و قوی هویت نام تجاری شما است. از فونت خوب و فاصله بین توضیحات استفاده کنید، این ‌کار باعث تصمیم‌گیری راحت برای انتخاب غذا می‌شود.

۴. استفاده از رنگ‌های مناسب: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، استفاده از رنگ‌های مناسب در طراحی منو رستوران است که باید رعایت کنید. هر‌کدام از رنگ‌ها تاثیرات مختلفی روی بیننده می‌گذارد، پس رنگ‌هایی انتخاب کنید که موجب تغییر در خلق‌و‌خوی مشتری و سوق و ترغیب آن به سمت غذاها شود. مثلا برای رستورانی که غذا مکزیکی دارد، بهتر است از رنگ‌های گرم استفاده شود.

۵. استفاده از قاب‌ها در طراحی منو رستوران: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، استفاده از قاب‌ها در طراحی منو رستوران است. اگر در طراحی منو رستوران از قاب استفاده کنید موجب جلب‌توجه مشتری به یک گروه خاص در منو می‌شوید. استفاده از این قاب‌‌ها نیازمند دقت ویژه‌ای است، طراحی منو رستوران سنتی نباید شبیه به منو رستوران لاکچری باشد.

۶. تاکید نکردن روی قیمت غذا: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، تاکید نکردن روی قیمت غذا است. از اشتباهات بیشتر رستوران‌ها برای طراحی منو، نمایش قیمت‌ها است. بعضی وقت‌ها قیمت غذا با فونتی درشت نوشته می‌شود و یا از رنگ‌هایی که بُلد هستن برای نوشتن قیمت استفاده می‌شود که کاملا اشتباه است. مشتری دوست دارد قیمت را بداند اما شما می‌توانید از قیمت‌ها با رنگ خنثی استفاده کنید.

۷. استفاده از توضیحات: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، استفاده از توضیحات است. برای طراحی منو بهتر است همراه با اسم غذا، توضیحات کامل در‌ مورد غذا هم آورده‌شود. توضیحات را خلاصه‌ و کامل به‌کار ببرید، توضیحات برای منوهایی استفاده می‌شود که از عکس در طراحی منو رستوران استفاده نمی‌کنند. افزودن توضیحات اشتهاآور درباره غذا به منو رستوران، می‌تواند موجب متقاعد‌سازی مشتری برای تست غذاهای جدید شود و یا اطلاعاتی اعم از آلرژی غذایی و غیره در طراحی رستوران به‌کار ببرید. اگر غذاها اسم جدید دارند باید از توضیحات برای طراحی منو استفاده کنید حتی می‌توانید در مورد طعم و بافت غذا توضیح دهید. مثلا مواد تشکیل دهنده‌ی سالاد: کاهو با پنیر خامه‌ای و گردوی شیرین که بسیار خوشمزه است.

۸. استفاده از عکس‌های عالی: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، استفاده از عکس‌های عالی در طراحی منوی رستوران است. برای رستوران‌های زنجیره‌ای و فست‌فودها از عکس استفاده می‌‌شود ولی برای رستوران‌های سطح بالا از عکس‌‌ها استفاده نمی‌کنند. اگر شما برای طراحی منو رستوران از عکس استفاده می‌کنید باید دقت کنید عکس‌ها کیفیت بالایی داشته باشند. استفاده از عکس هزینه طراحی را بالاتر می‌برد.

۹. توجه به بخش‌های پر‌اهمیت: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم، توجه به بخش‌های پر‌اهمیت است. دسته‌بندی غذاها و بخش‌های مختلف آن را باید در ‌نظر داشته باشید. باید از ترتیبی مناسب برای دسته‌بندی غذاها استفاده کنید و تصمیم بگیرید چه‌ غذایی در منو قرار گیرد. بیشتر رستوران‌ها برای طراحی منو فقط از سه دسته‌بندی که شامل غذای اصلی، پیش‌غذا، دسر می‌شود استفاده می‌کنند شما هم بر‌اساس مکان زندگی و نوع غذاها از این دسته‌بندی‌ها استفاده کنید.

۱۰. تعداد صفحات: آنچه که باید در طراحی منوی رستوران بدانیم این است که منوی رستوران چند صفحه باید داشته باشد؟ از مهم‌ترین نکاتی که باید در طراحی منو رستوران رعایت کنیم تعداد صفحات منو است که به تعداد آیتم‌ها ربط دارد. در طراحی منو هر‌چه تعداد صفحات کمتر باشد بهتر است چون زیاد بودن صفحات موجب سردرگمی مشتری می‌شود.

هر ‌چه تنوع بیشتر باشد باعث می‌شود مشتری نتواند تصمیم بگیرد و موجب اختلال در روند انتخاب غذا می‌شود. ایجاد محدودیت برای تعداد غذا و آیتم‌ها موجب آزاد گذاشتن مشتری در انتخاب غذا شده تا با‌سرعت غذا را انتخاب کند و شما هم به سود بیشتری برسید.

۱۱. سبک منو: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم سبک منو است. سبک انتخابی شما برای طراحی منو رستوران باید منعکس کننده‌ی تم رستوران شما باشد در ‌ادامه چند سبک را برای طراحی رستوران‌تان خواهیم گفت:

  • منو‌ی لوکس: منوی رستوران‌های لاکچری و لوکس معمولا به‌صورت کوچک هستند و فقط در چند آیتم محدود می‌شوند و از تصویر کمی در این منوها استفاده می‌شود.
  • منوی کودک: منوهایی که برای رستوران‌های خانوادگی طراحی می‌شود از تصاویر و رنگ‌های روشن استفاده می‌کنند که موجب جلب توجه کودک می‌شود.
  • منوی مدرن: رستوران‌های بزرگ و پیشرفته از منوی مدرن استفاده می‌کنند و طراحی این منو به تم رستوران بستگی دارد که این سبک طراحی منو بسیارزیبا است.
  • منوی نوستالژیک: این منو‌‌ها سبک روستایی و قدیمی دارند و از تصاویر زیادی در آن استفاده می‌شود، اگر می‌خواهید بیشتر مشتریان شما افراد مسن باشند باید فونت را خوانا‌تر و بزرگ‌تر استفاده کنید.

۱۲. سایز قلمی: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم این است که چه‌ سایز قلمی برای طراحی منو مناسب است؟ فونت استفاده شده در طراحی منو خیلی وقت‌ها نادیده گرفته‌می‌شود ولی یک فونتی که قوی و خوب باشد به شما در افزایش فروش کمک می‌کند. آیتم‌های فونت را بزرگ‌تر از قیمت، طراحی کنید از حروف بزرگ و پر رنگ برای نام اقلام استفاده کنید. ولی برای توضیحات از فونت کوچک استفاده کنید.

۱۳. علامت پول: آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم این است که علامت پول را از منو حذف کنید چون‌موجب بار منفی در ذهن مشتری می‌شود.

نکات طراحی منو رستوارن

سخن پایانی

همان طور که می‌دانید طراحی منوی اصولی، برای رستوران‌ها جزء مهم‌ترین مواردی برای داشتن یک رستوران خوب است، پس برای طراحی منو رستوران وقت بگذارید و بهترین را انتخاب کنید. ما در مطلب آنچه باید در طراحی منوی رستوران بدانیم به طور کامل موارد مهم را برای شما شرح دادیم.میتوانید نمونه طراحی منو که توسط تیم حرفه ای طرح کهن طراحی شده را در صحفه نمونه کار طراحی مشاهده کنید و درصورت تمایل فرم سفارش طراحی منو خود را بصورت آنلاین ثبت کنید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو  طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
60

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر