طرز نوشتن منوی رستوران و اصول طراحی منو - طرح کهن

162
تاریخ به روز رسانی: 1402/12/16-11:59:35
طرز نوشتن منوی رستوران و اصول طراحی منو - طرح کهن

طرز نوشتن منوی رستوران و اصول طراحی منو

طراحی منو بسیار تاثیر‌گذار در تصمیم مشتری برای سفارش نوشیدنی یا غذا و غیره است. طراحی منو چه به صورت آنلاین یا به‌صورت کاغذی، موضوع بسیار مهمی برای تمامی رستوران‌ها است. چون امروزه ظاهر محصول در منو با میزان فروش آن رابطه مستقیمی دارد. به دلیل اهمیت منو در رستوران‌ها و دیگر مکان‌های که غذا سرو می‌کنند، در این مطلب به بررسی اصول طراحی منو خواهیم پرداخت.

طراحی منو رستوران

نکات کلیدی اصول طراحی منو

برای این که یک منو رستوران جذاب داشته باشید باید اصولی را رعایت کنید در این بخش ما اصول طراحی منو رستوران را برای شما بیان خواهیم کرد:

 1. یکی از اصول طراحی منو توجه به تمام بخش‌های تاثیر‌گذار منو است: جایگاه هر‌ کدام از مواد ‌غذایی در منو رستوران‌ها، روی مقدار سفارش غذا مربوطه تاثیر زیادی دارد. برای طراحی منو باید ابتدا سوالی در ذهن طراح ایجاد شود. مثلا با خود فکر کند که مردم ابتدا به کدام قسمت منو نگاه می‌کنند؟
 • بالا وسط: اگر منو، شامل چند صفحه باشد فرقی ندارد به‌حالت افقی یا عمودی، مهم‌ترین قسمت از منوی شما، وسط یک‌ سوم بالای منو است.
 • بالا سمت چپ: اگر منو به زبان فارسی طراحی شود به‌طور معمول منو از سمت راست، به چپ توسط مشتری ورق زده‌می‌شود پس نتیجه می‌گیریم اگر اولین نگاه به وسط صفحه است، در مرحله بعد به‌صورت خودکار به سمت چپ متمایل می‌شود.
 • بالا سمت راست: بعد از دیدن نقاط اصلی، مشتری شروع می‌کند به دیدن منو به‌صورت معمولی، از بالای منو سمت راست شروع می‌کند و ستون را می‌خواند.
 • پشت منو: وقتی منو به دست مشتری می‌رسد اولین کاری که انجام می‌دهد نگاه کردن به پشت منو است. پس پشت منو جزء‌ مکان‌های طلایی است که برای موارد طلایی و مهم می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • زیر تیتر‌های بزرگ: مشتری زیر تیترهای بزرگ را همیشه بررسی می‌کند مثل زیر‌ تیتر غذاهای اصلی یا دسر و غیره، هر کدام از این موارد را با‌ زیر ‌چینش در‌ نظر بگیرید.

برای طراحی منو و قرار دادن جزئیات مواد‌ غذایی در جایگاه مخصوص خودشان باید ترتیب خورد مواد‌ غذایی را در ‌نظر بگیرید.

طراحی منو کافه

 1. دقت در انتخاب تصاویر: از موارد دیگر اصول طراحی منو دقت در انتخاب تصاویر است. برای استفاده عکس در طراحی منو باید به دو مورد دقت کنید. اول اینکه بعضی از افراد تصاویر بزرگ را دوست دارند و دوم اینکه بعضی از افراد وجود عکس در منو را دوست ندارند. این موارد هر ‌دو قابل اجرا است ولی باید برای عکاسی از مواد ‌غذایی، زمان و همچنین هزینه مناسب در ‌نظر بگیرید.میتوانید نمونه طراحی منو که توسط تیم حرفه ای طرح کهن طراحی شده را در صحفه نمونه کار مشاهده کنید.

برای عکاسی باید از عکاس حرفه‌ای کمک بگیرید تا از غذاهای رستوران شما عکس بگیرد و این عکس‌ها باید در نور بالا گرفته‌شود تا عکس، خوشمزگی غذا را نشان دهد. مواد‌ غذایی که در نور کم و تاریک عکاسی می‌شوند، فروش خوبی ندارند.

برای استفاده از عکس در منو بهتر است یک یا دو عکس اصلی را انتخاب کنید و سعی کنید از عکس‌های آماده برای طراحی منو خودداری کنید. چون هر ‌چیزی که در تصویر باشد باید برای مشتری آماده کنید.

 1. تایپوگرافی برجسته: یکی دیگر از اصول طراحی منو، استفاده از تایپوگرافی برجسته است. توسط تایپوگرافی می‌توانید مواردی که در منو است را به‌فروش برسانید. جسورانه و به‌حالت برجسته چاپ کنید ولی خوانا بودن را حفظ کنید. برای تیترهای بزرگ و یا موارد مهم از فونت‌های برجسته استفاده کنید و از فونت کوچک‌تر برای بقیه‌ی موارد استفاده کنید.
 2. استفاده از یک عنصر ویژه: از اصول طراحی منو می‌توانیم به استفاده از یک عنصر ویژه اشاره کرد. بعضی از منوهای رستورانی یک نوع یادداشت یا شعار و یا اطلاعات خاص دارند. مثلا گزینه‌هایی مثل نگرانی‌‌های رژیم‌های خاص، رژیم‌های بدون گلوتن، فاقد لبنیات و غیره، عناصر خاص و ویژه‌ای هستند که برای طراحی منو رستوران می‌توانید استفاده کنید.
 3. برای اصول طراحی منو مراقب قیمت‌گذاری باشید: صاحبان رستوران دوست ندارند مشتری ارزان‌ترین مورد منو را سفارش دهد پس با چند روش می‌توانید از این عمل جلوگیری کنید. نباید از نماد واحد پول استفاده کنید، قیمت‌ها را افقی یا عمودی طراحی نکنید، به‌صورت غیر متعارف قیمت‌گذاری کنید. از رنگ‌ و تایپوگرافی نا‌محسوس استفاده کنید، قیمت‌ها را به‌صورت صعودی یا نزولی طراحی نکنید.
 4. در اصول طراحی منو از رنگ استفاده کنید: برای طراحی منو از رنگ‌هایی که متناسب با بقیه اجزای رستوران است استفاده کنید و قبل از طراحی منو در‌ مورد رنگ‌ها تحقیق کنید. مثلا رنگ قرمز اشت‌ها را بیشتر می‌کند و یا آبی اشت‌ها را کم می‌کند. در ‌حالت کلی رنگ‌های روشن اولویت بیشتری برای طراحی منو رستوران دارند. اما انتخاب رنگ به نوع خود رستوران مرتبط است.
 5. منظم کردن منو با خطوط و طراحی جعبه‌ برای رعایت اصول طراحی منو: با‌وجود اطلاعات زیادی که در منو رستوران‌ها وجود دارد باید به‌درستی سازماندهی و منظم شوند. استفاده از خط‌ها و جعبه‌ها به شما برای سازماندهی موارد مشابه کمک می‌کند. پس موارد پیش غذا و غذا ‌اصلی، دسر، نوشیدنی در‌ کنار هم دسته‌بندی می‌شوند.
 6. ایجاد منوهای چندگانه برای رعایت اصول طراحی منو: ممکن است برای طراحی منو یک نمونه کافی نباشد پس شما به منوی فیزیکی نیاز دارید که این منوها می‌تواند کاغذی، یا به‌صورت صفحه نمایش، تابلوی پشت پیشخوان باشد. وقتی منوی چند‌گانه طراحی می‌شود، مشتری دیگر مشکلی برای سفارش غذا ندارد و می‌تواند در کمترین زمان غذای مورد ‌نظر را سفارش دهد.

طراحی منو فست فود

طرز نوشتن منوی رستوران

در اولین نگاه وقتی مشتری به منو شما نگاه می‌کند چشمان او به سمت مکان‌های خاص جلب می‌شود پس شما می‌توانید در این مکان‌ها، بهترین غذا و دسر را با بیشترین حاشیه سود قرار دهید.

 • مثلث طلایی: به سه مکان از منو که مشتری روی آن تمرکز خاصی دارد مثلث طلایی گفته می‌شود این اصطلاح را‌ مهندسین استفاده می‌کنند. سه نقطه‌ای که مثلث طلایی هستند شامل: وسط بالا، گوشه بالا سمت راست منو، گوشه بالا سمت چپ منو است.
 • طراحی چیدمان منو: بالاترین نقطه منو را برای محبوب‌ترین غذا که بالاترین سود را دارد باید اختصاص دهید. هر‌ وقت تصمیم گرفتید که چه‌بخشی را در مثلث طلایی قرار دهید می‌توانید جایگاه بقیه‌ی عناصر منو را هم تعیین کنید.
 • بخش های منو: برای طراحی منو ابتدا باید فکر کنید چند بخش در منو قرار می‌گیرد و چند‌ مورد را می‌توانید در منو قرار دهید و چگونه آن‌ها را تقسیم کنید. مثلا آیا می‌شود بخش اصلی منو را به دسر و ساندویچ اختصاص دهید یا به غذاهای گوشتی و مرغ؟ بهتر است جایگاه جزئیات منو به‌حالت خاصی طراحی شود.
 • تعداد صفحات منو: از مهم‌ترین موارد در طراحی منو تعداد صفحات و تعداد غذاهای شما است. باید سعی کنید تمامی اطلاعات را در کمترین صفحات جای دهید. اگر منو شما صفحات زیادی داشته باشد برای مشتری حوصله سر‌بر و گیج کننده می‌شود. منو خوب منویی است که دارای حداکثر دو صفحه باشد و یا در یک صفحه بزرگ‌تر می‌توانید اطلاعات را جای دهید.
 •  

شما میتوانید سفارش طراحی منو خود را به تیم طرح کهن بسپارید و یک منو حرفه ای طراحی کنید

سخن پایانی

طراحی منو یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای راه‌اندازی رستوران است و همچنین بسیار سرگرم کننده است. در طراحی منو باید حواستان به خوانایی و خاصیت اشتها‌آور بودن منو باشد و عناصر منو را به‌درستی و در‌جای مناسب به‌کار ببرید.هزینه طراحی منو را میتوانید در صحفه تعرفه طراحی مشاهده کنید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
60

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر