صفحه آرایی کتاب چیست؟-طرح کهن

47
تاریخ به روز رسانی: 1403/04/06-10:42:14
صفحه آرایی کتاب چیست؟-طرح کهن

صفحه آرایی کتاب چیست؟

مترجمان و نویسندگان فعال در حوزه کتاب و مقاله به احتمال زیاد با مفهوم صفحه آرایی کتاب آشنا هستند. اولین عاملی که خواننده را به انتخاب کتاب و مطالعه آن ترغیب می‌کند ف‌آرایی و ظاهر آن است. برای صفحات کتاب باید به اندازه‌ای زیبا باشد که خواننده در نگاه اول جذب شود. در یک تعریف ساده باید بدانید که هنر چیدمان و طراحی درست متن و تصاویر در تولید کتاب، صفحه‌آرایی یا book layout نامیده می‌شود. مجموعه بزرگ طرح کهن به کمک تیم طراحی رفه‌ای آمادگی لازم برای ارائه خدمات به مشتریان خود را دارد.

آشنایی با مفهوم صفحه آرایی کتاب

قرار دادن و تنظیم متن، تصاویر و المان‌های گرافیکی در یک صفحه نرم‌افزاری و چاپ آنها صفحه‌آرایی نامیده می‌شود. بخش‌های مختلفی مانند انتخاب فونت، تعیین شماره صفحه، میزان فاصله از حاشیه‌ها، افزودن طرح‌های گرافیکی، انتخاب مکان مناسب برای قرارگیری تصاویر، تعیین فاصله بین خطوط و نقل قول‌ها بخش‌های کلیدی در صفحه‌آرایی هستند. باید بدانید که ایجاد توازن، قرارگیری صحیح عناصر در یک صفحه و افزایش خوانایی متن هدف اصلی book layout است.

اهمیت صفحه آرایی

برخی کتاب‌ها علی‌رغم ترجمه عالی و مفهوم خوب، مدت‌های طولانی در قفسه و ویترین کتابفروشی‌ها باقی می‌مانند. اغلب فعالان حوزه چاپ و نشر، نویسندگان و مترجمان می‌دانند جذب مخاطب اولین عامل برای افزایش فروش است. اما راهی برای تضمین فروش کتاب و مجلات وجود دارد؟ بله، انتخاب فونت مناسب و ایجاد توازن از طریق صفحه‌آرایی علاوه بر افزایش زیبایی ظاهری کتاب و مقالات میزان فروش آنها را بیشتر می‌کند. صفحه‌آرایی به شما کمک می‌کند تا با رعایت فاصله استاندارد بین خطوط و حاشیه‌ها میزان کاغذ مصرفی برای چاپ کتاب را کاهش دهید.

پایه و اصول صفحه آرایی

تیم طراحی مجموعه طرح کهن به‌خوبی می‌داند انتخاب رنگ، کنتراست، رعایت سلسله مراتب، ایجاد تعادل بین اجزای متقارن و  نامتقارن و غیره در حفظ ساختار کلی صفحات یک کتاب نقش کلیدی دارند. به همین دلیل تیم طراحی این مجموعه خود را موظف به رعایت اصول زیر می‌داند:

سلسله مراتب

در تعریف ساده باید بدانید سلسله مراتب به معنی استفاده از عناصر در یک صفحه بر اساس میزان اهمیت آنها است. بر اساس این قانون و برای جذب مخاطبان بزرگ‌ترین عنصر باید در راس سلسله مراتب قرار بگیرد. ایجاد کنتراست یکی دیگر از عواملی است که در افزایش توجه مخاطب نقش مهمی بازی می‌کند. بدون استفاده از کنتراست نمی‌توان از یک عنصر خاص برای جذب مخاطب کمک گرفت.

پایه و اصول صفحه آرایی

تعادل و تقارن

در اصول صفحه آرایی کتاب یک طرح متعادل باید شامل تقارن، تقارن شعاعی یا ناتقارن باشد. با ایجاد توازن بین عناصر متقارن و نامتقارن رعایت اصول صفحه‌آرایی آسان‌تر می‌شود. البته در برخی موارد برای جذب بیشتر مخاطب استفاده از اجزای نامتقارن در طراحی اولویت بیشتری پیدا می‌کند.

همترازی برای افزایش خوانایی