فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت - طرح کهن

77
تاریخ به روز رسانی: 1402/11/07-13:25:10
فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت - طرح کهن

فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت

آیا تاکنون اسم فلایر تبلیغاتی را شنیده‌اید؟ آیا می‎دانید فلاتر تبلیغاتی چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم به بررسی فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت بپردازیم تا انتها با ما طرح کهن همراه باشید.

فلایر تبلیغاتی چیست؟

طراحی فلایر

به یک برگه چاپی تک تا شده که برای جلب توجه فرد مخاطب به یک رویداد، محصول و خدمات، یا ایده استفاده می‌شود فلایر تبلیغاتی می‌گویند. فلایر تبلیغاتی که یک روش تبلیغاتی است معمولا می‌خواهد یک پیام بسیار ساده انتقال دهد که این پیام به سرعت منتقل می‌شود.

فلایر تبلیغاتی روی کاغذ 8.5‌ اینچ در 11‌ اینچ چاپ می‌شود تا هزینه چاپ فلایر تبلیغاتی کمتر شود. این فلایرها را می‌توانید در هر سایزی تولید کنید.

در فلایر تبلیغاتی معمولاً چاپ روی یک سمت کاغذ است، ولی در حالت کلی قانونی برای اینکه فقط یک سمت کاغذ باید عمل چاپ انجام شود وجود ندارد. این کاغذها در‌ آخر به صورت فولدر عرضه می‌شوند.

نکات مهم در طراحی فلایر تبلیغاتی

در این بخش از مطلب فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت به بررسی نکات مهم در طراحی فلایر تبلیغاتی خواهیم پرداخت:

 • اندازه کاغذ طراحی فلایر: کاغذی که برای طراحی فلایر تبلیغاتی استفاده می‌شود باید کیفیت مناسب و بالایی داشته باشد. به‌طور معمول سایز کاغذی که برای این دسته از فلایرهای تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد A4 است و به صورت یک پک در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد. پس کاغذی که برای فلایر تبلیغاتی استفاده می‌شود نباید از A4 کوچک‌تر باشد.
 • استفاده از عکس‌های مناسب برای فلایر: برای طراحی فلایرها باید از عکس‌های مرتبط با شرکت و سازمان استفاده کنید و هدف‌هایی که از فعالیت کسب‌و‌کار‌تان دارید نشان دهید. پس در انتخاب عکس دقت کنید چون عکس‌ها بیشترین ارتباط را با مشتری برقرار می‌کنند عکس‌ها همیشه ارتباط بیشتری می‌توانند با مخاطبان برقرار کنند.
 • معرفی اهداف سازمان جهت طراحی فلایر: یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای معرفی سازمان‌تان استفاده از فلایرها است و اگر در مرحله اولِ معرفی سازمانتان به افراد هستید بهترین انتخاب فلایر تبلیغاتی است.
 • تعداد صفحات فلایر: فلایر‌ها برخلاف پوستر و بنر و تراکت که باید در یک صفحه طراحی شوند امکان این را دارند که در یک تا ده صفحه طراحی شوند و هر چه شرکت و یا سازمان شما بزرگ‌تر باشد باید تعداد صفحات فلایر بیشتر باشد.
 • فاصله بین متون در فلایر: در طراحی فلایرها باید دقت کنید مطالب پشت سر‌هم نباشد و فاصله بین متن‌ها و عکس‌هایی که چاپ می‌شود رعایت شود.
 • تناسب رنگ فلایر با سازمان: بسیاری از کسب‌و‌کارها رنگ مختص به فعالیت خودشان را دارند. برای حفظ یک پارچگی لازم است در طراحی فلایر تبلیغاتی از رنگ مختص به همان شرکت استفاده کرد.

طراحی تراکت

کاربرد فلایر تبلیغاتی

فلایرها به دلیل کاربردی بودنشان جایگزین بسیاری از روش‌های تبلیغاتی شده‌اند که این کاربردها عبارت اند از:

 • از این نوع فلایرها برای معرفی محصول خاص در رویدادها و همایش‌های اجتماعی استفاده می‌شود.
 • برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی افراد برای معرفی یک کسب‌و‌کار، فلایرهای تبلیغاتی بسیار مناسب‌اند.
 • ایجاد معرفی‌نامه تبلیغاتی از شخص، خدمات یا محصول خاصی که موجب جلب توجه بیشتر مخاطبان و افراد شود.
 • در فلایرهای تبلیغاتی طوری اطلاعات به صورت خلاصه باید ارائه شود که هم جامع و هم کوتاه باشد.
 • در این روش تبلیغاتی باید اطلاعات به‌روز، درباره کسب‌و‌کار وجود داشته باشد.
 • در فلایرهای تبلیغاتی باید یکی از گزینه‌های اعلام حمایت از فعالیت‌های سیاسی، مذهبی، اخلاقی وجود داشته باشید تا مشتری که در این زمینه علاقه‌مند است جذب فلایر شما شود.

 

فلایر تبلیغاتی چیست

تراکت چیست؟

ترا‌کت یک روش تبلیغات کاغذی است که با‌ هدف توزیع گسترده چاپ در فضاهای عمومی پخش می‌شود. تراکت‌ها بعضی مواقع روی در و بعضی مواقع روی دیوارها چسبانده می‌شوند و گاهی هم به صورت مستقیم به درِ خانه‌های مردم پست می‌شوند.

تراکت برگه‌ای است تا ‌نشده که برای خبر دادن سمینار و یا رویداد با معرفی خدمات و یا محصولات خاص استفاده می‌شود. با تراکت تبلیغاتی، خبر و پیام را به راحتی می‌توانید انتقال دهید.

نکات مهم در طراحی تراکت تبلیغاتی

 آنچه در طراحی تراکت تبلیغاتی مهم است را در این بخش خواهید خواند:

 • شناخت مخاطب هدف: به منظور طراحی تراکت تبلیغاتی چون هر کسب‌‌و‌کاری مخاطبین هدف خودشان را دارند باید افراد هدف و سلیقه‌هایشان را بشناسید تا تراکتی مختص با سلیقه آن‌ها طراحی کنید.
 • استفاده و اجرای ایده‌های خاص و جذاب: برای پیشی گرفتن از مخاطبین باید از طراحی‌‌های خاص استفاده کنید.
 • استفاده از تصاویر با‌کیفیت: یکی از مهم‌ترین مواد استفاده از عکس‌ها با کیفیت بالا و عکس‌های واقعی است.
 • توجه و استفاده از فضاهای خالی: از نکات مهم طراحی تراکت این است که تراکتی که روی دیوار نصب می‌شود با تراکتی که در دست افراد قرار می‌گیرد ،از دو فاصله متفاوت دیده می‌شوند پس باید متن‌ها طوری طراحی شود که مشتری برای خواندنش به مشکل نخورد.
 • استفاده از طیف رنگی مناسب: برای طراحی تراکت باید از رنگی که در سازمان یا شرکت استفاده می‌شود، استفاده کنید.
 • آماده کردن فایل‌ها: برای ذخیره کردن فایل‌های چاپی از فرمت Tiff و pdf استفاده کنید.
 • توجه به طراحی بالا به پایین: برای نوشتن متن‌ها از مهم‌ترین به کم اهمیت‌ترین باید توجه کنید.

طراحی تراکت فوری

کاربرد تراکت تبلیغاتی

اما تراکت تبلیغاتی چه کاربردی دارد؟ در ادامه مطلب فلایر تبلیغاتی چیست؟ و تفاوت آن با تراکت به سوال شما پاسخ خواهیم داد:

 • برای تبلیغ رویدادی مثل کنسرت موسیقی، جشنواره‌ها و یا گردهمایی سیاسی و اجتماعی از تراکت استفاده می‌شود.
 • برای تبلیغ شغل‌هایی که تجارتی و بر‌پایه‌ی فروش کالا هستند مثل هایپرمارکت‌ها و همچنین شغل‌هایی که بر‌پایه‌ی خدمات استوار هستند مثل رستوران‌ها استفاده می‌شود.
 • انتقال پیامی که در زمینه سیاسی، اجتماعی یا مذهبی باشد‌.
 • استفاده از تراکت‌ها برای استخدام شرکت‌ها یا سازمان‌ها.

تفاوت فلایر تبلیغاتی با تراکت

تراکت‌ها به نسبت فلایر‌ها ساده‌تر و اطلاعات کمتری در آن‌ها گنجانده می‌شود، پس در‌شرایط خاص می‌توانیم از هر ‌یک از آن‌ها استفاده کنید. اما فلایر تبلیغاتی و تراکت تبلیغاتی را نمی‌شود جایگزین یک دیگر بدانیم و این هم به دلیل تفاوت‌هایی است که در ادامه خواهیم گفت با ما همراه باشید. تفاوت‌ها عبارت‌اند از:

 • ابعاد: تراکت در ابعاد کوچک‌تر از A4 طراحی می‌شود ولی فلایر دارای سایز A4 و یا بیشتر است.
 • گرماژ بالا: کاغذ استفاده شده در فلایر گرماژ بیشتر و بالاتری دارد حتی در بیشتر موارد می‌توانید از روکش‌های سلفونی برای افزایش کیفیت آن استفاده کرد، ولی برای تراکت از کاغذهایی با گرماژ پایین‌تری استفاده می‌شود.
 • کاربرد: فلایر برای معرفی محصول و ارائه اطلاعات بیشتر برای کسب‌و‌کار است اما تراکت اطلاعاتی به صورت خلاصه در ‌اختیار مخاطب قرار‌می‌دهد. هدف فلایر ارائه اطلاعات بیشتر است ولی تراکت با هدف راهکارهای ارتباطی برای خرید محصول است.
 • هزینه چاپ: چاپ تراکت ارزان‌تر از چاپ فلایر است و هر‌کدام تفاوت‌ زیادی با هم دارند.

تفاوت فلایر تبلیغاتی با تراکت

سخن پایانی

فلایر تبلیغاتی روش مناسبی برای تبلیغات خدمات و محصولات شما است پس برای طراحی آن باید دقت داشته باشید تا به بهترین روش طراحی شود و پیام و هدف‌تان را به مخاطب برسانید. همچنین تراکت‌ها مزایایی دارند یک نمونه آن قیمت پایین طراحی و چاپ تراکت است که برای شرکت‌ها و کسب‌وکار‌ها مناسب‌تر است.مشاهده نمونه طراحی تراکت توسط تیم حرفه ای طرح کهن

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

طراحی فاکتور فروش؛ ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

طراحی فاکتور فروش؛ ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها

 • وبلاگ
 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
49

1402/12/08-11:46:44

مشتری هنگام خرید از فروشنده سندی دریافت می‌کند که به آن فاکتور فروش می‌گویند. اطلاعاتی که داخل این فاکتور‌ها نوشته‌شده شامل: نام محصولات، تعداد و قیمت این محصولات است. این سند برای فروشنده، فاکتور فروش و برای خریدار، فاکتور خرید است. اما طراحی فاکتور فروش چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟ ما در این مطلب به بررسی طراحی فاکتور فروش به همراه ۴۸ نمونه فاکتور همراه با نکات طراحی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ادامه ی مطلب
20 تکنیک کاربردی برای طراحی تراکت تبلیغاتی حرفه‌ای

20 تکنیک کاربردی برای طراحی تراکت تبلیغاتی حرفه‌ای

 • وبلاگ
 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
119

1402/12/01-16:37:15

یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای تبلیغاتی تراکت‌ها هستند که مهم‌ترین هدف طراحی تراکت تبلیغاتی حرفه‌ای جلب توجه و افزایش فروش با ارائه اطلاعات از محصول یا خدمات است. در‌ ادامه نکاتی را برای شما می‌گوییم تا طراحی تراکت را به بهترین نحو انجام دهید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر