سایز استاندارد کارت ویزیت در طراحی

768
تاریخ به روز رسانی: 1402/06/05-16:38:45
سایز استاندارد کارت ویزیت در طراحی

 سایز استاندارد کارت ویزیت در طراحی

 سایز استاندارد کارت ویزیت در طراحی

کارت ویزیت یکی از بهترین و راحت ترین روش ها برای تبلیغ هر کسب و کار و شرکتی به حساب می آید. در طول روز بارها با انواع مختلفی از کارت های ویزیت شرکت ها و برند ها روبرو می شویم. ممکن است شما نیز بخواهید برای کسب و کار خود کارت ویزیت طراحی کنید، اما ندانید طراحی کارت ویزیت طبق چه اصولی طراحی می شود.
در این مطلب اطلاعاتی را در مورد سایز استاندارد کارت ویزیت و طراحی آن ها در خدمت شما قرار می دهیم. تا انتها با ما همراه شوید.

نمونه طراحی کارت ویزیت

 انواع و سایز کارت ویزیت

کارت ویزیت ها در انواع و سایزهای مختلفی طراحی و تولید می شوند. هرکدام از مدل های کارت ویزیت باید سایز و اندازه خاص خود را داشته باشند. از همین رو شما ابتدا باید انواع آن ها را شناخته و سپس سایز کارت ویزیت مناسب خود را انتخاب نمایید. 

 

 سایز کارت ویزیت مستطیل

کارت ویزیت مستطیلی رایج ترین و کاربردی ترین نوع کارت ویزیت در سراسر جهان و ایران به حساب می آید. به دلیل جذابیت بالایی که این نوع کارت ها دارند، بسیاری از مدیران و کارفرماها این سایز را برای کارت ویزیت خود انتخاب می کنند.
رایج ترین سایزبندی کارت ویزیت مستطیل در جهان 8.5 در 4.8 سانتی متر و 8.5 در 5.5 سانتی متر است. توصیه می کنیم در ابتدا سایز کارت ویزیت مربعی را بزرگ تر در نظر بگیرید، تا هنگام برش به سایز های نام برده شده برسد. بسیاری از کارت های اعتباری در سراسر جهان و ایران از سایز بندی 8.5 در 4.8 سانتی متر پیروی می کنند.

 سایز کارت ویزیت دور گرد

کارت ویزیت گوشه گرد یا دور گرد یکی دیگر از مدل های کارت ها است که امروزه محبوبیت بسیار زیادی در میان مردم دارد. همانطور که از نام این مدل کارت ها پیداست، دارای لبه های گردی هستند. کارت های ویزیت دور گرد در ابعاد 9 در 6 سانتی طراحی شده و بعد از برش به 8.5 در 5.5 سانتی متر می رسند.

 سایز کارت ویزیت دور گرد

 سایز کارت ویزیت مربعی

این کارت ویزیت مدت زیادی نیست که ابداع شده است، اما بسیار سریع در میان مردم جا باز کرد و نظر بسیاری از کارفرمایان و مدیران را به خود جلب نمود. شما به عنوان یک طراح گرافیک می توانید برای انجام طراحی های خود از این مدل کارت ویزیت استفاده نمایید. 
در ایران دو سایز برای کارت مربعی وجود دارد و بسته به روکش و لمینیت آن شما می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید. این دو سایز کارت ویزیت مربعی به شرح زیر هستند:
• این کارت ها با لمینت 300گرمی و لمینت 150 میکرون با دو عدد کاغذ گلاسه پرس شده در سایز 5.5 در 5.5 سانتی متر تولید می شوند. کارت ویزیت مربعی در دو مدل مات و براق طراحی شده و به دست مشتری می رسند. شما با توجه به سلیقه خود می توانید یکی از آن ها را انتخاب نمایید.
• در این مدل کارت ویزیت با استفاده از یک روکش سلفون، تمامی کارت مات و در بخش های طلاکوب و یووی براق می شوند. معمولا سایز کارت ویزیت مربعی در این مدل 5.9 در 5.6 سانتی متر است.

 سایز کارت ویزیت دایره

این نوع کارت ویزیت مدل خاصی از سایز کارت ویزیت بوده که کمتر از آن استفاده می شود. مدل کارت ویزیت دایره ای را برای طراحی های خاصی به کار می برند و در بیشتر موارد، افرادی این مدل کارت را انتخاب می کنند که یک طراحی زیبا و منحصر به فرد در ذهن خود داشته باشند.
در این حالت کارفرما می تواند یک کمک کننده عالی برای طراح گرافیک به حساب بیاید. کارت های ویزیت دایره ایی در 4 سایز مختلف طراحی و به بازار عرضه می شوند. این سایز قطر ها عبارتند از: 3 سانتی متری، 4 سانتی متری، 5.5 سانتی متری و 7.5 سانتی متری.

 سایز کارت ویزیت پروانه ای

کارت ویزیت پروانه ای از جدیدترین انواع کارت ویزیت در سراسر دنیا به حساب می آید. همانطور که از اسم این کارت ها پیداست، به شکل پروانه طراحی شده اند. برخی ها این کارت را بسیار خاص می بینند، اما برخی دیگر اعتقاد دارند که یک طراحی ساده می تواند جذابیت کار را دوچندان کند. 
طراح کارت ویزیت باید طراحی و مدلی که در ذهن خود دارد را به درستی بر روی این کارت ها پیاده سازی کند تا هماهنگی مناسبی در بین کارت و طراحی انجام شده به وجود آید. البته برای این کارت ها قالب های آماده و از پیش ساخته نیز وجود دارد و شما با توجه به نیاز خود می توانید یکی از انواع این کارت ها را انتخاب نمایید. سایز کارت ویزیت پروانه ای قبل از برش 9 در 6 سانتی متر بوده و پس از برش به 8.5 در 5.5 سانتی متر می رسد.

 سایز کارت ویزیت در کشورهای مختلف

نکته جالب این است که هر کشور سایز کارت ویزیت استاندارد خود را دارد و عموم مردم نیز از این استاندارد ها پیروی می کنند. برای مثال اندازه کارت ویزیت در کشور آمریکا و کانادا 89 در 55 میلی متر است. در حالیکه سایز کارت ویزیت در کشورهایی همچون ایرلند، فرانسه، ایتالیا، هلند، اسپانیا، آلمان، بلژیک و دیگر کشور های اروپایی به 85 در 55 میلی متر می رسد.
و بدین ترتیب بسیاری از کشورهای اروپایی، استرالیایی و خاورمیانه ای سایز کارت ویزیت مخصوص به خود را دارند و بیشتر کارت ها طبق همان اصول چاپ می شود. چاپ یک اندازه و یک دست کارت ویزیت این امکان را به شما می دهد که به راحتی آن را جابجا کرده و یا در کیف پول خود نگه دارید.

 سایز کارت ویزیت در کشورهای مختلف

 جمع بندی

کارت ویزیت یکی از مهم ترین و ساده ترین روش های تبلیغاتی به حساب می آید و از همین رو بسیاری از شرکت ها و حتی مغازه دارها برای کسب و کار خود کارت ویزیت طراحی می کنند. کارت های ویزیت در مدل های مختلفی همچون مربعی، مستطیلی، دایره ای و... طراحی می شود. سایز کارت ویزیت با توجه به مدلی که دارد متفاوت است. همچنین هر کشوری نیز سایز کارت ویزیت مخصوص به خود را دارد و مردمان هر کشوری طبق اصول و استاندارد کشور خود پیش می روند.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

طراحی سرنسخه پزشک جذاب با 10 نکته کاربردی- طرح کهن

طراحی سرنسخه پزشک جذاب با 10 نکته کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
23

1403/03/30-16:28:24

سرنسخه پزشک، سندی رسمی و حاوی اطلاعات مهم پزشکی است که باید به وضوح و خوانایی کامل نوشته شود. اما فراتر از کارکرد صرفاً پزشکی، سرنسخه می‌تواند ابزاری برای ارتقای برندینگ و ایجاد حس اعتماد نزد بیمار نیز باشد.

 

ادامه ی مطلب
20 نکته کاربردی برای طراحی فولدر تبلغاتی  -طرح کهن

20 نکته کاربردی برای طراحی فولدر تبلغاتی -طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
16

1403/03/30-13:02:21

فولدرها ابزاری ساده اما کارآمد برای سازماندهی و ارائه اسناد، بروشورها و غیره هستند. یک فولدر با طراحی خوب نه تنها می‌تواند محتوای شما را مرتب نگه دارد، بلکه می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی مؤثر نیز عمل کند و نام تجاری شما را ارتقا دهد.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر