طراحان گرافیست مشهور ایران

2,900
تاریخ به روز رسانی: 1402/04/27-12:17:14
طراحان گرافیست مشهور ایران

 طراحان گرافیست مشهور ایران

این که شما خود یک طراح گرافیک باشید یا به این حیطه علاقه مند، جالب است که اطلاعاتی در رابطه با افراد مشهور و موفق در حیطه مورد علاقه خود بدانید. این اطلاعات باعث می شود تا شما بتوانید در سبک کار خود از آن ها الگوبرداری کرده یا الهام بگیرید. هدف از نگارش این مطلب نیز آشنایی شما عزیزان با طراحان مشهور ایران در حوزه گرافیک بوده است. همراه ما باشید.

 معرفی طراحان مشهور ایران در حوزه گرافیک

در ابتدا همین ابتدای مطلب بدون وقفه به سراغ معرفی این طراحان مشهور ایرانی می رویم.

مرحوم استاد مرتضی ممیز

مرحوم استاد مرتضی ممیز

اولین جایگاه در این لیست را پدر گرافیک ایران یعنی مرحوم مرتضی ممیز از آن خود کرده است. مرتضی ممیز، بنیان گذار علم گرافیک ایران و همچنین مشهورترین طراح گرافیک در کشور است. استاد ممیز در دوره حرفه خود، جایزه های بسیاری مانند جایزه طراحی جشنواره طراح ژوونیز فرانسه، جایزه بهترین طراح نشانه در سال 80، طراح برگزیده پوسترهای سینمایی فیلم فجر و غیره را از آن خود کرده است. از جمله آثار معروف این استاد بزرگ گرافیک به شرح زیر هستند:
طراحی لوگو شرکت خودروسازی سایپا
• طراحی نشانه برای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
• طراحی لوگوهای ماندگاری چون لوگو سازمان ملی استاندارد و آتش ‌نشانی
• طراحی صحنه و لباس فیلم‌ های معروف ستارخان و طبیعت بی‌ جان
• طراحی پوستر فیلم ‌های کمال‌الملک، ستارخان، ای ایران و…

 مصطفی اوجی

مصطفی اوجی

از دیگر طراحان مشهور ایران که در زمینه خوشنویسی نیز به فعالیت پرداخته و یکی از تحصیل کرده های گرافیک ایران است، مصطفی اوجی نام دارد. مصطفی اوجی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه تهرا دریافت کرده و برای تکمیل دوره تحصیل خود، به کالج صنعتی هنرهای لندن رفته است. نکته مثبتی که مصطفی اوجی در حیطه کاری خود به همراه داشته است، بین المللی کردن هنر گرافیک ایران بوده؛ به طوری که وی به عنوان طراح پوسترهای برگزیده کتاب هایی مانند ModernPublicity و Poster Graphics و هم‌چنین عضوی از باشگاه طراحان گرافیک نیویورک معرفی می شود. از آثار برجسته این هنرمند مشهور می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراحی لوگو دانشگاه پیام نور
• طراحی لوگو برند مواد غذایی یک و یک
• طراحی لوگو دانشگاه صنعتی مالک اشتر و دانشگاه مازندران

 قباد شیوا، جزو برجسته ترین طراحان مشهور ایران

 قباد شیوا، جزو برجسته ترین طراحان مشهور ایران

یکی از بهترین و تاثیرگذارترین طراحان مشهور ایران که عضو هیئت موسس نخستین انجمن گرافیک ایران نیز است، قباد شیوا نام داد. قباد شیوا اولین فردی است که خط نستعلیق ایرانی را به عنوان یک المان گرافیکی در طراحی پوسترها و نشانه ها مورد استفاده قرار داد. استاد شیوا، فارغ التحصیل دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی و همچنین فارغ التحصیل دانشگاه پرات شهر نیویورک در مقطع کارشناسی ارشد است. از آثار مهم این طراح می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراحی گرافیکی پوستر فلسطین
• طراحی نشان برج میلاد و برند زمزم
طراحی گرافیک پوستر بزرگداشت سعدی
• طراحی نشانه برای نشریات گردشگران و سروش

 آیدین آغداشلو

 آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو یکی از طراحان مشهور ایران است که نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه را از آن خود کرده است. وی در کنار طراحی گرافیک به شغل نویسندگی و همچنین منتقد فیلم نیز می پردازد. آغداشلو در حوزه گرافیک، بیشتر در سبک های ریزه کاری و استادکاری به فعالیت پرداخته و به گفته خود، بسیاری از آثار خود را از سبک سالوادور دالی، یکی از گرافیست های مشهور اسپانیایی الهام گرفته است. بسیاری از کتاب های درستی که ما در دوره تحصیلی خود مشاهده کرده ایم، توسط آیدین آغداشلو تصویرگری شده است. از آثار مهم این طراح معروف ایرانی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراحی پوستر فیلم هبوط
• طراحی پوستر فیلم حاجی واشنگتن
• طراحی پوستر فیلم کفش‌های میرزا نوروز

 ابراهیم حقیقی

ابراهیم حقیقی

ابراهیم حقیقی یکی از نام آشناترین طراحان مشهور ایران است. وی عضو رسمی انجمن بین المللی طراحان گرافیک،  انجمن تصویرگران کتاب کودک، انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و نیز انجمن فیلم‌سازان مستند ایران است. یکی از مهم ترین طراحی های این گرافیست مشهور ایران، سیمرغ جشنواره فیلم فجر است. شایان ذکر است که ابراهیم حقیقی در طراحی ساخت صحنه و تیتراژ فیلم و سریال ها نیز دستی داشته و فعالیت های متعددی را انجام داده است. از آثار مهم استاد حقیقی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراح تیتراژ فیلم ای ایران
• طراحی پوستر نمایش راهبه‌ ها
• طراحی گرافیکی جلد کتاب الف
• طراحی لوگوی ماهنامه سینمایی فیلم

 مسعود نجابتی، یکی از نام آشنا ترین طراحان مشهور ایران

 مسعود نجابتی، یکی از نام آشنا ترین طراحان مشهور ایران

مسعود نجابتی، طراح گرافیک و خوشنویس ایرانی، یکی از مهم ترین اشخاص در کشور ایران بوده که به عنوان عضو انجمن خوشنویسان ایران، طراح گرافیک و مسئول واحد انتشارات دفتر روابط عمومی متروی تهران و مدرس برجسته گرافیک و تایپوگرافی معرفی می شود. از آثار مهم این شخص می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراحی لوگوی باغ کتاب تهران
• طراحی لوگو مسجد مقدس جمکران
• طراحی لوگو جشنواره هنرهای آسمانی

 سید محمد احصایی 

سید محمد احصایی 

یکی از برترین طراحان مشهور ایران که در زمینه خوشنویسی و نقاشی نیز به فعالیت می پردازد، سید محمد احصایی نام دارد. این گرافیست نیز مانند بسیاری از افرادی که در این زمینه تحصیل کرده اند، از دانشکده هنرهای زیبا تهران فارغ التحصیل شده است. استاد احصایی بر خلاف بسیاری از طراحان که از نقاشی خط استفاده می کنند، آثاری را ارائه می دهد که بر حروف استوار است. هر یک از آثار محمد احصایی گویی پیامی را به بیننده ارائه می دهد. از آثار مهم این طراح می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• طراحی لوگو بنیاد نهج‌البلاغه
• طراحی لوگو فرهنگسرای نیاوران
• طراحی لوگو سازمان میراث فرهنگی
• طراحی لوگو بنیاد نشر کتاب‌های درسی

 سخن پایانی

در این مطلب ما 7 تن از طراحان مشهور ایران را به شما معرفی کردیم. در این رابطه اما دو تن از طراحان مشهور دیگر که به ترتیب پریسا تشکری و رضا عابدینی نام دارند نیز در این بین به چشم می خورند. آشنایی با طراحان مشهور ایرانی باعث می شود تا بتوانید بهتر با سبک گرافیک آن ها آشنا شده و از طراحی های آن ها، الگو برداری کنید. در واقع این کار باعث پیشرفت شما در حیطه گرافیک و هنر می شود.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو  طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
60

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر