۸ راز طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری+اصول روانشناسی

65
تاریخ به روز رسانی: 1403/01/20-11:02:08
۸ راز طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری+اصول روانشناسی

۸ راز طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری+اصول روانشناسی

منوی هر رستورانی جزء اصلی‌ترین ابزارهای فروش هر رستورانی به شماره رفته و منو به فروش و سود بیشتر کمک می‌کند. اگر منو، طراحی زیبایی داشته باشد سود را ده الی پانزده درصد افزایش می‌دهد. در ‌ادامه نکاتی برای طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری خواهیم گفت با ما همراه باشید.

اصول طراحی منو رستوران با اصول روانشناسی

از مهم‌ترین موارد طراحی منو رستوران، درک چگونگی خواندن و تفسیر منو توسط مشتری است. طبق تحقیقاتی که انجام شده مشتری دوست دارد، منو را در الگوی خاصی بخواند. به‌طور طبیعی چشمان مشتری به سمت مکان‌های خاصی هدایت می‌شود که شما می‌توانید با قرار‌ دادن محبوب‌ترین غذاهای خودتان در این مکان‌‌ها، فروش را بالاتر ببرید. در ادامه به برخی از این اصول طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری اشاره خواهیم کرد:

  • رعایت نحوه چیدمان منو در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: وقتی مشتری به منو نگاه می‌کند، نگاهش به مکان‌های خاصی جذب می‌شود،پس این قسمت‌ها محبوب‌ترین مکان برای به‌کار ‌بردن آیتم‌ها و اقلامی مثل غذای ویژه و پیش‌غذا است و باعث بیشترین حاشیه سود می‌شود. روانشناسان سه مکان و نقطه را که مشتریان ابتدا به آنها نگاه می‌کنند(مثلث طلایی)می‌گویند.
  • مثلث طلایی: روانشناسان و مهندسان منو، اسم سه نقطه اصلی را مثلث طلایی گذاشته‌اند که از این اصطلاح برای اشاره به سه نقطه از منو استفاده می‌کنند. اصلی‌ترین نقاط مورد توجه مشتری، مثلث طلایی است عبارت است از:

بالا سمت راست: دومین جایی که چشمان شما بیشتر به آن نگاه می‌کند، گوشه سمت راست بالای صفحه است. این قسمت جایی است که بسیاری از رستوران داران غذاهای اصلی خود را قرار می‌دهند.

وسط: بیشتر مشتری‌ها اول به وسط منو نگاه می‌اندازند،این قسمت برای غذاهای ویژه و محدود بسیار عالی و مناسب است.

بالا سمت چپ: سومین نقطه‌ای که اکثر مشتریان نگاه می‌کنند بالا سمت چپ منو است این نقطه برای پیش‌غذا بسیار مناسب و سود‌آور است.

۲. توجه به طرح و رنگ منو در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: رنگ‌هایی که برای طراحی منو استفاده می‌کنید باید بر ادراک و احساسات مخاطب هدف، تاثیر زیادی داشته‌باشد. هر رنگی تاثیر مختص با خودش را دارد و می‌تواند احساسات متفاوتی در بیننده بر‌انگیزد. مثلا رنگ قرمز موجب احساس هیجان و اشتیاق می‌شود پس برای جلب توجه اطلاعات مهم و غذاهای پر‌سود می‌توانید از رنگ قرمز استفاده کنید. رنگ آبی حس اعتماد و امنیت را به‌همراه می‌آورد و یا سبز حس سلامتی و طراوت را به‌همراه دارد و می‌توانید برای غذاهای محلی و ارگانیک از این رنگ استفاده کنید. وقتی رنگ برای منو خود انتخاب می‌کنید باید توجه کنید تا رنگ‌ها مکمل یکدیگر باشند و مطمئن شوید که تم ثابت دارید،طراحی و انتخاب رنگ شما باید با برند تجاری رستوران هماهنگی داشته باشد. مثلا نمی‌توانید منو به رنگ قهوه‌ای را، هم در رستوران خانواده و هم کودک داشته باشید.

۳. توجه به تصاویر و عکاسی در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: استفاده از تصاویر و عکاسی با‌ کیفیت بالا در طراحی منو رستوران می‌تواند جزء ابزاری قدرتمند و تاثیر‌گذار در تصمیم مشتری باشد. شما می‌توانید عکس‌های وسوسه‌کننده استفاده کنید که مشتری ترغیب به سفارش آن غذا شود. ولی از تصاویری استفاده کنید که عیناً غذای واقعی شما را نشان دهد و از تصاویر استوک و کیفیت پایین استفاده نکنید.

۴. رعایت استراتژی‌های قیمت گذاری منو در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: روش‌های قیمت‌گذاری در منو، می‌تواند در تصمیم خرید مشتری و حتی سود‌آوری تاثیرگذار باشد. چندین استراتژی برای قیمت‌گذاری وجود دارد که می‌توانید برای هدایت مخاطب به‌ سمت غذاهای سود‌آور استفاده کنید.

یکی از این استراتژی‌ها استفاده از قیمت گذاری لنگر است که در این روش کالای قیمت بالا را کنار کالای ارزان قرار می‌دهند تا کالای قیمت پایین از نظر مخاطب مقرون‌به‌صرفه‌ به نظر برسد. دومین استراتژی استفاده از روش فریبنده است، در این روش سه گزینه قیمت برای ظرف کوچک تا بزرگ ارائه می‌دهید، گزینه وسطی که همان متوسط می‌شود سودآور‌تر از همه است.

۵.  به‌کار ‌بردن قدرت تلقین در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: با ‌استفاده از تصاویر جذاب و یا زبان توصیفی شما می‌توانید بر انتخاب مخاطب و یا مشتری تاثیر‌گذار باشید و آن‌ها را ترغیب کنید تا غذاهای جدید را امتحان کنند مثلا استفاده از کلمه خانگی و یا تازه، محلی و این واژه‌ها باعث می‌شوند مشتریان غذاهای با‌ ارزش غذایی بیشتر را بهتر درک کنند.

۶. رعایت چیدمان و سازماندهی منو در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: حالت چیدمان و سازماندهی منو می‌تواند بر تصمیم‌گیری مشتری تاثیر‌ بگذارد. منویی که به‌هم ریخته است موجب سردرگمی و ناامیدی مشتری می‌شود همچنین پیدا‌ کردن غذای مورد ‌نظر برایش سخت می‌شود. ولی بالعکس یک منو با چیدمان منظم، مشتری را به‌سمت غذاهایی که سودآورتر است هدایت می‌کند. می‌توانید از جعبه‌ها و حاشیه‌ها به‌عنوان نشانه‌های بصری برای جلب‌ توجه مشتری به غذای خاص استفاده کنید.

۷. رعایت روانشناسی طراحی منو در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: از مهم‌ترین مواردی که در طراحی منو باید رعایت شود، درک نحوه خواندن منو توسط مشتری است. سعی کنید اجزای منو را طوری جایگذاری کنید که هر آیتمی دارای چندین اجزا باشد. دقیقا هر‌کدام از این اجزا زیر گروه مرتبط خود قرار گیرند تا تصمیم‌گیری برای مشتری راحت باشد.

۸. توجه به قلم و تایپوگرافی در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری: برای طراحی منوی رستوران خود باید فونت و تایپوگرافی انتخاب کنید چون تاثیر مستقیم بر ‌روی تصمیم مشتری می‌گذارد. استفاده از فونت تمیز و خوانا به منو، حالت حرفه‌ای بودن را القا می‌کند.

شما می‌توانید با ‌استفاده از یک فونت منحصر‌به‌فرد، یک تجربه خاص برای مشتری به‌ارمغان آورید. وقتی می‌خواهید از فونت و تایپوگرافی استفاده کنید شخصیت رستوران‌تان را در ‌نظر داشته باشید. رستوران‌های مفرح و همچنین معمولی ممکن است از فونت‌های بازیگوش‌تر استفاده کنند ولی رستوران لوکس فونت پیچیده‌تر و ظریف‌تر استفاده می‌کند.

طراحی منوی جذاب

سخن پایانی

شما می‌توانید با درک اصول طراحی منو همراه با روانشناسی، منویی طراحی کنید که نیاز‌های یک مشتری را برای نیاز داشتن به منو برآورده کند. پس منو رستوران چیزی بیشتر از فهرست قیمت و غذاها است ،رعایت اصول و نکات در طراحی منوی رستوران برای جذب مشتری موجب نتیجه‌ای مثبت و منویی خاص می‌شود. میتوانید نمونه طراحی منو رستوارن  که توسط نیم حرفه ای طرح کهن طراحی شده را در صحفه نمونه کار مشاهده کنید. و برای سفارش طراحی منو حرفه ا ی میتوانید فرم سفارش طراحی منو را در قسمت سفارش اختصاصی پر کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو  طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
59

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر