چگونه تراکت طراحی کنیم تا دیده شود، ۱۱ ترفند طراحی تراکت

153
تاریخ به روز رسانی: 1402/11/17-13:20:36
چگونه تراکت طراحی کنیم تا دیده شود، ۱۱ ترفند طراحی تراکت

چگونه تراکت طراحی کنیم تا دیده شود، ۱۱ ترفند طراحی تراکت

از زمان قدیم از روش‌هایی برای تبلیغات استفاده می‌کردند که یکی از قدیمی‌ترین ابزارهای تبلیغات کاغذی، تراکت است. تراکت کاغذهایی هستند که با استفاده از متن‌ها و تصاویری که با استفاده  از ترفند طراحی تراکت، چاپ می‌شود می‌تواند در مورد محصول و یا خدمات و رویداد تبلیغات انجام دهد.

سفارش طراحی تراکت

چگونه تراکت طراحی کنیم تا مخاطب جذب کند

برای استفاده از ترفند طراحی تراکت باید از مواردی مثل رنگ ،شکل، فضا، تصاویر مختلف استفاده کرد که می‌تواند برای طراحی خلاقانه مفید باشد. در ادامه به بررسی برخی از ترفند طراحی تراکت خواهیم پرداخت:

 • استفاده از رنگ‌های جذاب که مرتبط با موضوع و محتوای تراکت است همچنین استفاده از رنگ‌هایی که مخاطب هدف را جذب کند. هر دو ترفند طراحی تراکت هستند که بهتر است برای طراحی تراکت از آن‌ها استفاده شود.
 • برای جلب توجه مخاطب می‌توانید از تصویرهای با‌کیفیت و اشکال خاص که مرتبط با محتوای تراکت باشد استفاده کنید که این ترفند طراحی تراکت برای جذب مخاطب موثر است.
 • سعی کنید متن‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید مختصر و جذاب باشد.
 • برای نمایش هدف تراکت، باید از فضا به‌درستی استفاده کنید.
 • برای طراحی تراکت از قالب‌های خاص و خلاقانه استفاده کنید.
 • برای رویدادها و همایش‌ها از طرح‌های خاص مربوط به موضوع استفاده کنید.
 • برای طراحی تراکت خلاقانه و جذاب باید از فونت‌های مناسب استفاده کنید.
 • به‌کار بردن تصویر برای ساخت تراکت‌های تعاملی یک نوع ترفند طراحی تراکت است.
 • طوری تراکت را طراحی کنید که با تراکت رقبا تفاوت و تمایز واضحی داشته باشد.

 

ترفند طراحی تراکت

۱۱ ترفند طراحی تراکت خلاقانه

در این بخش از مطلب چگونه تراکت طراحی کنیم تا دیده شود به بررسی ترفند طراحی تراکت خلاقانه و کاربردی خواهیم پرداخت:

 • زیبایی و جذابیت بصری: تراکت از نظر بصری طوری باید طراحی شود تا مخاطب را به خود جذب کند و این عمل با به‌کار‌گیری رنگ‌ها و تصویرها به صورت خلاقانه به ترفند طراحی تراکت کمک می‌کند و موجب می‌شود تراکت خلاقانه تولید شود.
 • انتقال پیام و هدف: انگیزه اصلی از طراحی تراکت انتقال پیام به افراد هدف است که این طراحی خلاقانه باید با استفاده ار متن‌های جذاب و تصویر‌ها و شکل‌های متفاوت و مرتبط با موضوع باشد.
 • مناسب نیاز مخاطب: یکی دیگر از ترفندهای طراحی تراکت‌ این است که با‌ توجه به خواسته‌ها و نیازها و ویژگی‌های مخاطب طراحی شده و باید مناسب مخاطب باشد و نیازهای آن را تامین کند.
 • فرمت خلاقانه: طراحی تراکت باید به‌صورت منحصر‌ به ‌فرد و خلاقانه انجام شده و طرحی که برای تراکت استفاده می‌شود باید مناسب با محتوا باشد.
 • ساده بودن: تراکت باید طوری طراحی شود که به سادگی قابل فهم برای مخاطب باشد. باید از متن‌های کوتاه و کاربردی و تصویر‌ها‌ی مرتبط با موضوع و شکل‌‌های ساده استفاده شود تا به این هدف کمک کند. بعضی از تراکت‌هایی که خلاقانه هستند ممکن است پیچیدگی داشته باشند که برای مخاطب جذاب نیست پس ساده بودن خود به‌تنهایی ترفند طراحی تراکت محسوب می‌شود.
 • جذب و ایجاد علاقه در مخاطب: طراحی تراکت باید طوری باشد که در مخاطب حس دوست داشتن و علاقه به این نوع تراکت ایجاد کند و در‌ واقع جذب شود. مثلا وجود تخفیف در تراکت ممکن است حس علاقه در مخاطب ایجاد کند. پس می‌توانید با به‌‌کار‌بردن رنگ‌های جذاب افراد را به سمت این نوع تراکت جذب کنید.
 • آسان بودن متن‌ها و فهم آن‌ها: تراکت باید طوری طراحی شود که مخاطب سریع آن را بفهمد. پس باید از فونت‌های خوانا استفاده شود. همچنین از رنگ‌های پر رنگ در پس‌زمینه استفاده نشده و از تصاویر و اشکال واضح استفاده شود.
 • از تصاویری استفاده کنید که منعکس‌کننده شخصیت برند شما باشد: ممکن است برای افراد زیادی، تراکت اولین معرف برند شما باشد به همین دلیل اگر می‌خواهید مخاطب مورد نظرتان را جذب کنید باید از شخصیت برند و شغل‌تان در طراحی تراکت استفاده کنید. برای این موضوع باید در‌ نظر بگیرید چه رنگ و طرحی نشانگر برند شما است؟ همین یک موضوع ساده می‌تواند ترفند طراحی تراکت باشد که جذب‌کننده مخاطب باشد.
 • استفاده از آیکون‌ها برای وارد کردن لیست در تراکت: اگر قصد دارید در طراحی تراکت لیستی را بیافزایید می‌توانید از آیکون‌های مختلف استفاده کنید. آیکون‌ها به‌منظور اینکه هر‌ کدام بتواند مفهومی را نشان دهد طراحی می‌شود.
 • به‌کار‌بردن QR برای ترغیب خوانندگان به خرید: یکی دیگر از ترفند‌های طراحی تراکت استفاده از QR در تراکت است. با انجام این کار می‌توانید خوانندگان و مخاطبان هدف را ترغیب کنید تا درباره کسب‌و‌کار شما اطلاعات کسب کنند. در QR باید اطلاعات مختصر و مفیدی در مورد کسب‌وکارتان باشد.

۱۱-استفاده از دو یا سه  فونت مختلف: فونت یکی از عناصر اصلی طراحی تراکت است که با انتخاب درست این فونت‌ها تراکت را می‌توانید به روش درستی بسازید یا برعکس با انتخاب غلط کار را خراب کنید. فونت علاوه بر تاثیر داشتن در خوانایی تراکت، در ظاهر تراکت هم نقش مهمی دارد. ترکیب دو یا سه فونت موجب می‌شود باعث شود تراکت جذاب به نظر برسد. شما می‌توانید یک فونت تزئینی با یک فونت کلاسیک ترکیب و جفت کنید.

در حالت کلی برای طراحی تراکت خلاقانه باید از عناصر و ترفندهای طراحی تراکت که گفتیم استفاده شود تا جذابیت بصری داشته باشد

 اصول طراحی تراکت‌های تبلیغاتی جذاب و مؤثر: معرفی بهترین روش‌ها برای جذب مخاطبان

تراکت‌ها به عنوان یکی از راه‌های موثر تبلیغات و بازاریابی به شمار می‌روند که از آن‌ها برای جذب مخاطبان به محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. اما از طراحی تراکت‌های تبلیغاتی جذاب و مؤثر برای ایجاد تأثیر بیشتر و جلب توجه بیشتر مخاطبان، نیازمند شناخت اصول و ترفندهای مناسب هستیم.

نمونه طراحی تراکت

سخن پایانی

برای طراحی خلاقانه تراکت باید از ترفندهای طراحی تراکت استفاده شود که این ترفندها همان طور که گفتیم موثر در طراحی تراکت است و موجب جلب توجه مخاطب می‌شود.میتوانید نمونه های طراحی تراکت  توسط تیم حرفه ای طرح کهن را درصحفه نمونه کار طراحی مشاهده کنید و سفارش طراحی خود را ثبت کنید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
38

1403/03/24-15:36:35

انواع مختلفی از چاپ وجود دارد که با ‌توجه به کیفیت و نوع جوهر دسته‌بندی می‌شوند. چاپ اکوسالونت یکی از روش‌های چاپی با‌کیفیت بالا است که با ویژگی‌های خوب و فوق‌العاده‌ای که دارد، به یکی از روش‌های چاپ محبوب تبدیل شده است.

ادامه ی مطلب
چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
171

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر