چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

133
تاریخ به روز رسانی: 1402/12/07-13:51:13
چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

چاپ فلت بد چیست؟

یکی از روش‌های پر‌کاربرد در امور دکوراتیو و تبلیغاتی روش  flatbed printing است که از دستگاه‌های چاپ پیشرفته که قابلیت کنترل ارتفاع را دارد استفاده می‌شود. پس برای چاپ روی شیشه، سرامیک، سنگ، کاغذ، پلاستیک، فلز از روش چاپی فلت بد استفاده می‌شود.

ممکن است به‌صورت روزانه با انواع وسیله‌هایی که توسط چاپ فلت بد، چاپی روی آن‌ها صورت گرفته در ‌تماس باشید، مثل کاشی و یا قاب گوشی. چاپ فلت بد موجب پیشرفت صنعت چاپ به‌صورت جهانی شده است. ولی برای چاپ کتاب یا کاتالوگ، فلت بد روش چاپی مناسبی نیست.

چاپ فلت بد چیست

کاربرد چاپ فلت بد

محصولاتی که توسط روش فلت بد چاپ شده است می‌توانید در هر‌ جایی پیدا کنید از تبلیغات تجاری گرفته تا دکوراسیون داخلی و هدیه‌های تبلیغاتی. این موارد تنها بخشی از کاربردهای روش چاپی فلت بد است.

این دستگاه قابلیت چاپ روی مواد خشک را داشته و همین ویژگی فلت بد باعث می‌شود تا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد که عبارتند از: قاب موبایل، انواع جعبه‌های مصرفی چوبی، انواع مختلف جعبه‌های پلاستیکی، مواد پلاستیکی که خشک هستند، سنگ‌ها، چوب، شیشه، پارکت، MDF، چرم مصنوعی، چرمی طبیعی، انواع مختلف پارچه، کاشی‌ها، سرامیک‌ها و... که این موارد تنها بخشی از کاربرد چاپ فلت بد است.

معایب چاپ فلت بد

دستگاه چاپ فلت بد از نوع بدون تماس است به‌طوری که جسم را روی سطح پلتفرم می‌گذارند و هدها روی سطح جسمی که داخل دستگاه گذاشته‌ شده حرکت می‌کنند. سطح مواد چاپ در‌ حالت کلی صاف است و نمی‌‌شود مواد را روی بدنه‌هایی که حالت گرد یا قوس‌دار است چاپ کرد. به این دلیل که ارتفاع مشخص شده‌ای بین حامل و نازل تعیین شده و اگر رعایت نشود باعث می‌شود تصویر‌ برداری صورت نگیرد. اگر ارتفاع بیشتر از پنج میلی‌متر باشد باز هم در روند چاپ اختلال ایجاد می‌شود.

سرعت نازل چاپ‌ فلت بد به نسبت چاپ روی صفحه و چاپ پد، کندتر صورت می‌گیرد. چاپ‌گرهای فلت بد UV در‌ حالت کلی از شش رنگ یا هشت رنگ و یا یازده رنگ استفاده می‌کنند و همه‌ی رنگ‌ها در یک خروجی قرار دارند و همین موجب کاهش سرعت می‌شود.

مزایا چاپ فلت بد

فلت بد مزایای زیادی برای صنعت چاپ جهان دارد که ما در ‌ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • قابلیت چاپ روی اجسامی که صاف نیستند، مدور و جنس‌های مختلف در روش چاپ فلت بد قابل اجرا است.
 • در روش چاپ فلت بد، جوهر با سرعت خشک می‌شود، چاپ با این روش موجب کاهش ضایعات و صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. چاپ فلت بد ماندگاری دارد و همچنین سازگار با محیط زیست است. چاپی که روی اجسام با این روش انجام می‌شود کیفیت بالایی دارد.
 • تصاویر چاپ شده با این روش بسیار زنده و زیبا هستند و رنگ‌های چاپ شده توسط چاپ فلت بد مقاومت بالایی در ‌برابر رطوبت، سرما و گرما دارند.

چاپ فلت بد

شیوه چاپ فلت بد

اول باید جسم مورد ‌نظر را روی یک صفحه تخت قرار دهید و ارتفاع مناسب هد دستگاه را تنظیم کنید. البته دستگاه‌های جدید ارتفاع هد را خودشان تشخیص می‌دهند و سپس هد به سمت چپ و راست و بالا و پایین حرکت می‌کند. در مدت زمان کوتاهی تصویر‌ها را به جسم مورد ‌نظر انتقال داده و بعد از انتقال تصویر توسط هیتر‌های خشک کن یا اشعه تصویر چاپ شده خشک می‌شود. این مراحلی که گفتیم در کمتر از یک دقیقه ممکن است انجام شود.

انواع چاپ به روش فلت بد

روش چاپی فلت بد انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

 • چاپ فلت بد جوهر‌افشان: در این روش چاپ فلت بد، هد چاپگر، جوهر را روی سطحی که مسطح است می‌پاشد.
 • چاپ فلت بد لیزر: یکی دیگر از روش‌های چاپ فلت بد، روش لیزر است که هد چاپگر لیزر را روی سطح جسم می‌تاباند.
 • چاپ فلت بد UV: از روش‌های دیگر چاپ فلت بد، چاپ یووی است که جوهر یووی روی سطح مسطح جسم، چاپ می‌شود و بعد با اشعه یووی خشک می‌شود.

متریال‌های مورد‌ استفاده در دستگاه فلت بد

عملیات چاپ با روش فلت بد موجب برجستگی می‌شود. از متریالی که در چاپ فلت بد زیاد استفاده می‌شود می‌توانیم به: پلاستیک، کامپوزیت، پلکسی، پلی‌کربنات اشاره کنیم که دستگاه فلت بد قابلیت این را دارد که‌ متریال‌ها‌ی رول را چاپ کند. برای اینکه مواد رول چاپ شود باید مواد را روی سینی دستگاه با مکش زیاد بگذارید.

متریال مناسب برای چاپ فلت بد

متریالی در چاپ فلت بد زیاد استفاده می‌شود که عبارت‌اند از:

 • چاپ فلت بد روی متریالی مثل پلکسی‌گلاس و کارتن پلاست
 • از پرکاربردترین متریال چاپ فلت بد می‌توانیم به پلاستیک، شیشه و سنگ اشاره کنیم.
 • از دیگر متریال پرکاربرد فلت بد می‌توان به: کاشی و سرامیک، گالوانیزه و استیل، چوب، چرم مصنوعی و فوم، کنواس، پلی کربنات، کامپوزیت و غیره است.

قیمت چاپ فلت بد

قیمت و فرمول ثابتی برای چاپ فلت بد وجود ندارد و بیشتر افراد از روی تجربه، هر پروژه‌ای که دارند قیمت‌گذاری می‌‌کنند.

از مواردی که در قیمت چاپ فلت بد موثر است عبارت‌اند از: ارتفاع، ابعاد، نوع متریال، طرح مورد ‌نظر و وزن قطعه که تاثیر زیادی روی قیمت نهایی چاپ فلت بد دارد.

بهتر است رنگ زمینه‌ی اجسامی که می‌خواهید چاپ روی آن‌ها انجام شود، سفید باشد. در غیر این صورت اگر چاپ همراه با رنگ سفید انجام شود هزینه دو برابر می‌شود. راه کمتر شدن هزینه این است که همل برش را بعد از چاپ انجام دهید. در غیر این صورت، باید برای هر قطعه هزینه جدا بدهید.

سخن پایانی

چاپ فلت بد جزء روش‌های چاپی است که برای جامعه بسیار پر‌اهمیت است و امکانات زیادی به چاپخانه‌ها می‌دهد تا عمل چاپ روی هر جسمی انجام شود. چاپ فلت بد موجب رونق بازار چاپ شده و مشکل چاپ بر روی اجسام مختلف را حل کرده است. برای طراحی گرافیک  چاپ فلت بد می‌توانید به طرح کهن مراجعه کنید و یا با کارشناسان ما رارتباط باشید.

 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
96

1402/12/02-17:21:30

طراحی آنلاین لیبل با‌کیفیت و حرفه‌ای موجب جلب توجه مخاطبان و مشتریان می‌شود. برای طراحی آنلاین لیبل می‌توانید تصاویر را بارگذاری کنید تا برچسبی بسازید که سبک کسب‌وکار و برند شما را نشان دهد. طراحی آنلاین لیبل با برنامه‌ها و سایت‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از معتبرترین و پرکاربردترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

ادامه ی مطلب
اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات و بازاریابی

 • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
167

1402/11/18-12:19:13

معمولا ارتباط ملموسی بین موضوع  فعالیت و ابزارهای تبلیغاتی وجود دارد که موجب می‌شود اهمیت طراحی چاپ در تبلیغات بیشتر خودنمایی کند. درجه اهمیت طراحی و تبلیغات بستگی به ماهیت، هویت و اندازه کسب‌و‌کار شما دارد.

ادامه ی مطلب