استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

349
تاریخ به روز رسانی: 1402/07/20-19:20:48
استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

اگر فکر می‌کنید طراحی محصول شما باید حتما پر زرق و برق باشد تا چشم بیننده را خیره سازد سخت در اشتباه هستید،‌ سایت طرح کهن به شما اثبات می‌کند که استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی جذابیت بیشتری را می‌سازد. یک مثال روشن و قابل لمس را برای شما می‌گوییم که متوجه شوید گفته ما با سند است. شرکت بزرگ اپل و نایک از چه طراحی استفاده می‌کنند، این‌ دو شرکت بزرگ و امثال آن‌ها می‌دانند که طرح‌های ساده و مینیمال بر روی احساسات افراد تاثیرگذارتر است.

طراحی مینیمال چیست

طراحی مینیمال چیست

مینیمالیسم، یک شیوه طراحی است که از قرن ۲۰ میلادی شروع شده و تا به امروز ادامه دارد. مینیمالیسم پر زرق و برق نیست اما با نفوذ و گسترده است، این سبک از طراحی، هیچ چیز اضافه‌ای در آن وجود ندارد. تنها یک شکل هندسی، یک تایپوگرافی یا لوگو‌ تایپ در کنار یک پالت رنگی به تنهایی کافی است. مینیمال بر پایه سادگی و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی بنا شده است در مینیمالیسم هر عنصر موجود در طرح، برای حضور خود دلیلی دارد و زیبایی غیرقابل انکاری هم در پس سادگی آن نهفته است.

به اشتباه تصور نکنید که طرح‌های مینیمال فقدان طراحی است، بلکه برعکس هنر مینیمالیسم یک استراتژی مهم در بازاریابی است. بخصوص امروزه دارای گسترش بیشتری هم شده است، در واقع مینیمالیسم یک طراحی با هدف و برنامه است.

در طراحی مینیمال چه ویژگی برجسته است

در طراحی مینیمال چه ویژگی برجسته است

در این بخش از مطلب استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی  به بیان ویژگی‌های این سبک خواهیم پرداخت. مینیمال که به عنوان یک سبک شناخته می‌شود در آن تزئینات غیرضروری، رنگ‌های زیاد و اطلاعات اضافی و یا طرح‌های بی‌شمار حذف شده است. هدف نهایی در این مدل طراحی، انتقال پیام شما به ساده‌ترین شکل ممکن است. در طرح مینیمال در واقع فقط عناصر اصلی حفظ می‌شوند و بقیه طرح‌ها در این مدل جایگاهی ندارند، در کل هیچ طرحی نیست که نتوان آن را به سبک مینیمال طراحی کرد.

چرا بهتر است از طراحی مینیمال استفاده شود

چرا بهتر است از طراحی مینیمال استفاده شود

یک طرح پیچیده را نگاه کنید، در نگاه اول مطمئن باشید هیچ چیز از آن متوجه نمی‌شوید زیرا معنا، مفهوم و هدف در آن طرح شلوغ و پیچیده گنگ و نامفهوم است. چنین طرح‌های علاوه بر نامفهوم بودن خستگی برای مخاطبش دارد. استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی به ویژه طراحی لوگو از این جهت کارآمد است که چشم و مغز انسان تنها می‌تواند مقداری محدود از توجه خود را روی طرح متمرکز کند. بنابراین با یک شئ یا شکل هندسی ساده می توان بیشتر از یک ترکیب پیچیده توجه افراد را به سمت طرح جلب کرد. انتقال اطلاعات در طراحی مینیمال راحت‌تر انجام می‌شود‌،‌ به همین دلیل برندهای معتبر سعی دارند در محصولات چاپی خود اصول طراحی مینیمال را به کار گیرند.

نکاتی برای استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

نکاتی برای استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

طراحی به سبک مینیمال کار خیلی راحتی نیست  باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا با یک شئ، یا شکل هندسی ساده را به یک طرح جذاب تبدیل کنید که با قدرت تمام مخاطب جذب کند. دانستید که طراحی مینیمال حرف از سادگی می‌زند برای داشتن طرحی ساده برای محصولات چاپی باید قوانین و یا همان نکات خاص استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی را رعایت کنید که به شرح زیر است:

·فضای خالی

بیشتر ما به دنبال این هستیم که از حداکثر فضا در طراحی استفاده کنیم اما در طراحی مینیمال، گذاشتن فضای خالی، بخشی از پیام برای مخاطب است. هر چه فضای خالی بیشتر باشد قدرت بیشتری از تصویر موجود در آن به دست می‌آید.

·فونت

 متن در طراحی مینیمال باید استراتژیک باشد و در هر طرح نباید بیشتر از دو یا سه فونت استفاده شود، چون باعث می‌شود که طرح مورد نظر بهم ریخته و درک آن سخت شود.

·پل ارتباطی

هر برندی انواع پل‌های ارتباطی از شماره تماس گرفته تا آدرس و شبکه‌های مجازی و... برای کسب‌وکارها خود در نظر گرفته است. بخاطر داشته باشید در طراحی مینیمال برای محصولات چاپی نیاز نیست همه‌ی این روش‌های تماس را چاپ کنید. فقط یک یا دو روش ارتباطی لازم را انتخاب کنید.

طراحی مینیمال در طرح کهن

· رنگ

طراحی ساده نمی‌تواند پر از رنگ باشد، پس متناسب عمل کنید. طراحی مینیمال از نظر رنگ، به کار بردن عناصر مختلف، فرم و ساختار و ... ساده است. تعداد و تنالیته رنگ‌های استفاده شده در طراحی مینیمال کم است. اگر رنگ‌ها به درستی انتخاب و استفاده شوند، به هیچ وجه شما را از اثر مینیمال خود دور نخواهند کرد. رنگ سیاه، سفید و خاکستری، قدرتمندترین رنگ‌ها هستند و تاثیر بصری بیشتری دارند.

·خطوط

 خطوط هم مانند رنگ‌ها معنی و مفهوم مختلفی دارند، پس بهتر است هر نوع خطوطی که استفاده می‌کنید ساده اما پر معنی باشد.

·اشکال

در طراحی مینیمال برای محصولات تبلیغاتی از اشکال‌های متنوع مانند دایره، مربع، مستطیل و... استفاده می‌شود. اشکال‌ها دارای معانی متفاوت هستند، که طراح باید اطلاعات کامل در این باره داشته باشد.

·ایده

برای طراحی محصولات چاپی به سبک مینیمال می‌توانید طرح‌های رقبا و موجود در بازار را بررسی کنید و از آن‌ها ایده بگیرید اما اینکه کپی کنید اصلا کار درستی نیست.

طراحی مینیمال در طرح کهن

طراحی مینیمال در طرح کهن

استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

  • طرح‌های مینیمال هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد، زیرا اساس طراحی آن‌ها در سادگی است. طرح‌های مینیمال همیشه محبوب هستند.
  • سادگی طرح‌ها باعث می‌شود تا قابل فهم باشند و سریع مخاطب آن‌ها را درک کند.
  • طراحی ساده به دلیل اینکه زمان زیادی از طراح را نمی‌گیرید، قیمتی که بابت آن طرح پرداخت می‌شود به طبع کم‌تر است.
  • سادگی مینیمال آرامش بخش است و مانند سایر مدل‌های شلوغ چشم را خسته نمی‌کند.
  • به علت اینکه طرح ساده است پس فضای خالی زیادی در طراحی وجود دارد.
  • یکی دیگر از ویژگی طرح‌های مینیمال برقرار کردن ارتباط با مخاطب است. افراد با طراحی‌های مینیمال بیشتر و بهتر از بقیه طرح‌ها ارتباط بر قرار می‌کنند.
  • استفاده از عناصر اضافی و یا عناصر پیچیده و سخت در طراحی مینیمال کنار گذاشته شده است.

نکاتی برای استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی

طراحی مینیمال در طرح کهن

استفاده از طراحی مینیمال در محصولات چاپی برای پیشرفت برندتان مناسب است و اگر کمی به اطراف خود بیشتر دقت کنید، طرح های مینیمال که ترکیب‌بندی و تناسب عالی دارند، را می‌بینید. این طرح‌ها به خوبی راه خود را برای چاپ روی بسته بندی انواع محصولات لوکس و گران قیمت باز کرده‌اند.در طرح کهن می‌توانید بهترین طرح‌های مینیمال خود را در زمینه بسته بندی محصول، لوگو، بنر و... در اختیار داشته باشید.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

چاپ اکوسالونت چیست؟ شیوه چاپ اکوسالونت- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
38

1403/03/24-15:36:35

انواع مختلفی از چاپ وجود دارد که با ‌توجه به کیفیت و نوع جوهر دسته‌بندی می‌شوند. چاپ اکوسالونت یکی از روش‌های چاپی با‌کیفیت بالا است که با ویژگی‌های خوب و فوق‌العاده‌ای که دارد، به یکی از روش‌های چاپ محبوب تبدیل شده است.

ادامه ی مطلب
چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
171

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر