تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی

210
تاریخ به روز رسانی: 1402/07/20-16:56:44
تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی

تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی


تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی وقتی كه به طور مؤثر به كار رود، مفهوم يك اثر را پيش از انتظاری كه از يك نوشتار يا حتی تصوير وجود دارد، به مخاطب رسانده و زیبا و ماندگار می‌کند. طراح در تایپوگرافی مجموعه‌ای از تصمیمات مانند انتخاب فونت مناسب، انتخاب اندازه نقطه، فاصله خطوط و ارائه طرحی منطقی را باید مرتبط با موضوع چاپی تایپوگرافی آن تنظیم کند تا تایپوگرافی تاثیر مثبت خود را در طراحی بگذارد. هر چه تایپوگرافی شما با کیفیت‌تر و اصولی‌تر باشد، عملیات طراحی شما نیز به خوبی و جذاب‌تر پیش خواهد رفت. تایپوگرافی همان چیزی است که متن را زنده می‌کند و به آن چاشنی جذابیت می‌بخشد.

تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی

تایپوگرافی چیست؟


امروزه هنر و تکنیک چیدمان تایپ در متون، بسیار بیشتر از خوانا کردن کلمات اهمیت دارد. تایپوگرافی هنری است که در آن طراح تلاش می‌کند با تغییر عناصر متن ، مثل اندازه‌، فاصله حروف‌، شکل حروف، فاصله خطوط، پاراگراف بندی و مواردی از این دست زبان تصویری برای تایپ به وجود آورد. اين مسئله كه نياز انسان برای ارتباط نوشتاری با يك نوع خط مرتفع نمی‌گردد و برای بيان حالات مختلف متوسل به اقلام مختلف می‌شود هنر تایپوگرافی است. به طور خلاصه، تایپوگرافی‌ها هنر تنظیم یک پیام در یک ترکیب خوانا و زیبا شناختی است که این یک عنصر جدایی ناپذیر از طراحی است.

تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی
اهمیت تایپوگرافی در طراحی و چاپ

تایپوگرافی خوب یک سلسله مراتب بصری قوی ایجاد کرده و تعادل گرافیکی در طرح را فراهم و لحن کلی محصول را تعیین می‌کند. تایپوگرافی يكی از قدرتمندترين ابزارهای‌ ارتباطی موجود برا‌ی طراحان گرافيست است. اهمیت و تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی به شرح زیر است:
⦁ باعث می‌شود ارتباط متن راحت‌تر و سریع قابل فهم و درک باشد.
⦁ تایپوگرافی تلاشی برای طراحی و ابداع شويه‌های جديد نگارش و كاربرد آن است که این مورد اهمیت ویژه‌ای دارد.
⦁ تایپوگرافی می‌تواند به خواننده خود قبل از خوانده شدن بگويد اين متن آموزنده است يا سرگرم كننده، طنز است یا جدی، زیرا خودشان را به شكل‌ها و شيوه‌های مختلف ارائه می‌کنند.
طراحی لوگو تایپوگرافی تأثیر عمیقی در نحوه هضم و ادراک کاربران از اطلاعات منتقل شده توسط متن دارد. هر چه تایپوگرافی شما عمیق‌تر و چشم نوازتر باشد کاربر به راحتی می‌تواند با متن ارتباط برقرار کند.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی و چاپ
⦁ تایپوگرافی یکپارچگی را حفظ کرده و زیبایی حرفه‌ای‌تری می‌بخشد. به همین ترتیب، می‌تواند به جذابیت محتوای شما کمک کند و هم بر خوانایی آن تأثیر بگذارد، که همگی این‌ها تاثیر بسیار مثبتی بر تجربه کاربری افراد می‌گذارد.

نکات مهم در بالا بردن تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپ


تایپوگرافی، هنر چینش حروف و متون در ترکیب‌ها، اندازه‌های مختلف فونت و فاصله بین آن‌ها است که یک جزء حیاتی در طراحی  به شمار می‌رود و می‌تواند یک سلسله مراتب بصری قوی ایجاد کند. این نکات در بالا بردن تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپ موثر هستند.
 
⦁ فونتی که ما استفاده می‌کنیم هویت بصری ما و نشانگر چهره‌ی سازمان ما محسوب می‌شود. فونت‌ها هر کدام مفهوم خاصی را می‌رسانند و طبق یک الگویی با یک خلق و خوی خاص طراحی شده‌اند. مثلا فونت‌هایی که برای کتاب، مجله، روزنامه استفاده می‌شوند با فونت‌هایی که برای طراحی سایت و کارهای دیجیتالی استفاده می‌شود متفاوت است و هر کدام دسته‌بندی خودش را دارد پس انتخاب فونت مناسب در تاثیر تایپوگرافی ضروری است.
⦁ عامل دیگر و تأثیر گذار سایز فونت است. اشتباه در اندازه فونت ممکن است در چاپ، شما را بسیار دچار مشکل کند. در انتخاب سایز درست برای طراحی باید خیلی وسواس به خرج دهیم و سایز مناسب را پیدا کنیم. 
⦁ متنی که پاراگراف‌هایش تراز و دارای چینش صحیح باشد به مخاطب آرامش بیشتری را القا می‌کند و موقع خواندن به لحاظ تصویری، تصویر مرتب‌تری ارائه می‌دهد. پس مهم است در طرحی که در آن متن وجود دارد به این نکته بسیار توجه شود.

اهمیت تایپوگرافی در طراحی و چاپ


 
⦁ یکی دیگر از نکات طلایی که از تاثیرات تایپوگرافی است قرار گیری فونت‌های مختلف در کنار یکدیگر به طوری که با هم همخوانی داشته باشند و کامل کننده یکدیگر از لحاظ جلوه بصری باشند است. پس نتیجه می‌گیریم هر فونتی نمی‌تواند کنار فونت دیگری قرار بگیرد و بسیار مهم است که فونت‌هایی را کنار هم قرار دهیم که بتوانند همدیگر را کامل کنند.
⦁ سعی کنید طرح و ترکیب‌های ساده‌تر را انتخاب کنید. بر طبق بعضی نظریه‌های روانشناسی مخاطبی که با اشکال گوناگون، رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی در تصویر مواجه می‌شود نمی‌تواند همه‌ی آن را درک کند و ذهنش خسته می‌شود، پس در نظر داشته باشید که استفاده‌ی زیاد از این عناصر به هیچ عنوان کمک کننده نیست.
⦁ تغییراتی که به واسطه تایپوگرافی روی طراحی انجام می‌دهید چندین بار مورد بررسی قرار دهید و در صورت امکان مشاوره بگیرید.

طراحی لوگو تایپو گرافی

⦁ هرگز تمرین‌ها و اتودها قبلی در زمینه تایپوگرافی را دور نریزید. خیلی از آن‌ها زمینه‌ای برای کارهای دیگری می‌شوند و می‌توان از آن‌ها برای طراحی‌های دیگر استفاده کرد.
گام‌های موثر در بهبود طراحی تایپوگرافی
طراحی موثر و تایپوگرافی زیبا دست در دست هم هستند و همسو پيش می‌روند زیرا تایپوگرافی مانند طراحی قابل دیدن و جلوه‌ای بصری دارد. گام‌های موثر در طراحی تایپوگرافی عبارت است از: 
⦁ اول اینکه باید اصول کار را بدانید اصلا این گونه فکر نکنید که تایپوگرافی راحت و آسان است. تایپوگرافی کاملا پیچیده است و علم آن همانند هنر است.
⦁ آناتومی یک متن شامل واژگان بسیار خاص، اندازه‌گیری دقیق و استانداردهای عمومی است که باید از هر لحاظ مورد بررسی قرار گیرد و اطلاعات کافی داشته باشید.
⦁ یکی‌ دیگر از گام‌های موثر این است که همیشه  یک فونت ثانویه برای طراحی در نظر بگیرید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. معایب و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهید این کار باعث می‌شود گام موثری در بهبود طراحی تایپوگرافی بردارید.
 

 تایپوگرافی در طراحی و چاپ

⦁ دقت و حساسیت بیشتری برای تیتر‌های هر طراحی داشته باشید. اگر گام‌های تایپوگرافی را اصولی بردارید  طراحی شما از نظر بصری تحریک‌ کننده و به یادماندنی می‌شود و تایپوگرافی نقش بسزایی در این روند دارد.
طراحی لوگو و تایپوگرافی در طرح کهن
تاثیر تایپوگرافی در طراحی چاپی جزء بسیار مهمی از ارتباط برقرار کردن کاربران یا به نوعی رابط کاربری است. اگر شما به تایپوگرافی تسلط کافی پیدا کنید پس قطعا می‌توانید طرحی موفق‌ ایجاد کنید. ما در طرح کهن کنار شما هستیم تا بهترین تایپوگرافی را برای شما طراحی کنیم.

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

چاپ فلت بد چیست و چه‌ کاربردی دارد؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
79

1402/12/07-13:51:13

یکی از روش‌های چاپ که امکان چاپ روی سطوحی مثل کاشی، شیشه، چوب، فلزات، پلاستیک، پارچه و... را فراهم می‌کند چاپ فلت بد است. روش چاپ فلت بد یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج چاپ است، در‌ادامه با این روش چاپ بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه ی مطلب
طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

طراحی آنلاین لیبل به چه صورت انجام می‌شود؟

  • مقالات مرتبط با طراحی و چاپ
76

1402/12/02-17:21:30

طراحی آنلاین لیبل با‌کیفیت و حرفه‌ای موجب جلب توجه مخاطبان و مشتریان می‌شود. برای طراحی آنلاین لیبل می‌توانید تصاویر را بارگذاری کنید تا برچسبی بسازید که سبک کسب‌وکار و برند شما را نشان دهد. طراحی آنلاین لیبل با برنامه‌ها و سایت‌های مختلف انجام می‌شود که در ادامه به بررسی برخی از معتبرترین و پرکاربردترین آن‌ها خواهیم پرداخت.

ادامه ی مطلب