سایز استاندارد در طراحی و چاپ سربرگ اداری

187
تاریخ به روز رسانی: 1402/11/28-19:18:43
سایز استاندارد در طراحی و چاپ سربرگ اداری

سایز استاندارد در طراحی و چاپ سربرگ اداری

یکی از ابزارهای نامه نگاری که در زمینه بازاریابی هم نقش ایفا می‌کند سربرگ است. در ‌واقع سربرگ قدرت اعتبار شرکت یا سازمان را نشان می‌دهد. سایز استاندارد برای طراحی سربرگ اداری، یک سایز بین‌المللی است که در همه‌ی چاپخانه‌ها و سازمان‌ها از آن سایز برای طراحی و چاپ سربرگ اداری استفاده می‌شود.

سربرگ اداری چیست؟

سربرگ اداری در‌ حقیقت بخشی از قسمت بالای نامه‌های اداری است که از قسمت‌هایی تشکیل شده که شامل: نام سازمان، آدرس، یک آرم یا طرح و الگوی پس‌زمینه می‌شود. کلمه سربرگ برای اشاره به کل صفحه که به این عنوان چاپ شده کاربرد دارد.

سایز استاندارد طراحی سربرگ

موارد مهم در طراحی و چاپ سربرگ اداری

در این بخش از مطلب سایز استاندارد در طراحی و چاپ سربرگ اداری  به بررسی نکات مهم در زمینه طراحی و چاپ استاندارد سربرگ اداری خواهیم پرداخت:

 • خلاقیت در طراحی و چاپ سربرگ اداری: اولین نکته، به‌کار ‌بردن خلاقیت در طراحی و چاپ سربرگ اداری است. شما باید از لوگو در طراحی سربرگ استفاده کنید پس سعی کنید خلاقانه‌تر آرم و برند خود را نشان دهید. مثلا به‌جای به کار بردن کل آرم اداره، بهتر است بخش‌هایی از لوگو سازمان‌تان استفاده کنید. این یک نوع خلاقیت جذاب به‌حساب می‌آید.
 • طراحی و چاپ سربرگ اداری را در حالت ساده نگه دارید: توسط سربرگ اداری شما می‌توانید متنی را به اطلاع بقیه برسانید، پس نباید حواس مخاطب را از موضوع اصلی پرت کند.

برای طراحی و چاپ سربرگ اداری سعی کنید از طرحی استفاده کنید که بدون منحرف کردن مخاطب از موضوع اصلی، برند شما را به بهترین نحو نشان دهد. در نتیجه، زمان خود را برای طراحی سربرگی بگذارید که نشان دهنده شرکت شما به بهترین نحو باشد. چون هدف از طراحی سربرگ، رقابت برای نشان دادن بهترین سربرگ نیست.

 • مشخصات در طراحی و چاپ سربرگ اداری: نکته مهم دیگر برای طراحی و چاپ سربرگ اداری قید کردن مشخصات در سربرگ است. سربرگ مثل هر ابزار تبلیغاتی دیگر، برای انتقال اطلاعات مهم است. پس مهم‌ترین اطلاعاتی که برای ارتباط و تبلیغات در سربرگ نیاز دارید این است که نویسنده نامه کیست؟ و بعد از آن آدرس بازگشت، شماره تماس، ایمیل و مشخصاتی مثل نمونه‌هایی که گفتیم ضروری است. باید در مورد اطلاعات مهم که سربرگ باید انتقال دهد تصمیم بگیرید، اطلاعات کلیدی باید واضح باشد.
 • رنگ نکته دیگری است که در طراحی و چاپ سربرگ اداری باید رعایت شود: رنگ، خود به تنهایی ابزاری قدرتمند است که می‌تواند طرحی که شما اجرا کرده‌اید را بسازد یا از بین ببرد. پس بهتر است برای طراحی سربرگ از رنگ‌های کمتری استفاده کنید اما تاثیر آن روی مخاطب زیاد باشد. در حالت کلی سربرگ ابزاری نیست که رنگ‌های متنوع در آن جایی داشته باشد پس بهتر است از یک یا دو رنگ استفاده کنید.
 • رعایت چیدمان در چاپ و طراحی سربرگ اداری: مشخصات سربرگ در بالای صفحه طراحی می‌شود، اما این به صورت قانون شناخته نشده است. شما می‌توانید هر طوری که دوست دارید برای سربرگ مکانی در نظر بگیرید اما بهتر است اصول کار را رعایت کنید. چیدمان و تعداد اطلاعاتی که برای طراحی سربرگ به‌کار می‌رود باید طوری باشد که فضا برای نوشتن متن وجود داشته باشد. اگر اطلاعات سربرگ را به شکل استاندارد قرار‌ دهید همه چیز مرتب به نظر می‌رسد.
 • به کار بردن تصویر معنادار برای طراحی و چاپ سربرگ اداری: اگر می‌خواهید برای طراحی سربرگ از تصویر استفاده کنید باید مطمئن شوید تصویر مرتبط با برند شما باشد. اضافه کردن تصویر برای طراحی سربرگ راهی برای جلب توجه مخاطب به برند شما است.
 • از پشت سربرگ در چاپ و طراحی سربرگ اداری غافل نشوید: نکته دیگر برای طراحی سربرگ توجه به پشت برگه سربرگ است. بهتر است در پشت برگه طرح یا رنگی قرار دهید.
 • توجه به برند سازی در طراحی و چاپ سربرگ اداری: بزرگ‌نمایی بعضی از جزئیات لوگو می‌تواند از راه‌هایی برای بهتر شدن سربرگ باشد.
 • استفاده از امضا در طراحی و چاپ سربرگ اداری: استفاده از امضای شخصی برای طراحی سربرگ، ظاهری متفاوت به سربرگ می‌دهد با درج امضا، اعتبار و اعتماد شرکت و یا سازمان بیشتر می‌شود.
 • رعایت فاصله حاشیه‌ها در طراحی و چاپ سربرگ اداری: باید به فاصله حاشیه‌ها در طراحی سربرگ دقت کنید چون اگر این موضوع رعایت نشود ممکن است بخشی از لوگو یا متن و تصویر حذف شود. پس حتما چیدمان سربرگ را با دقت تنظیم کنید تا به مشکل نخورید.
 • از نکات دیگری که برای طراحی و چاپ سربرگ اداری باید رعایت کنید انتخاب درست روش چاپ و صحافی سربرگ است.میتوانید نمونه های طراحی سربرگ توسط تیم حرفه ای طرح کهن را مشاهده کنید.

طراحی سربرگ اداری

سایز استاندارد سربرگ

سایز استانداردی که برای طراحی سربرگ استفاده می‌شود به این صورت است:

سربرگ باید ده میلی‌متر از دو طرف و دوازده و‌ نیم میلی‌متر از بالا و پانزده میلی‌متر از پایین فاصله داشته‌باشد. رعایت این فاصله‌ها ظاهری تمیز و مرتب به سربرگ اداری شما می‌دهد.

سفارش طراحی سربرگ

چه سایزی برای طراحی و چاپ سربرگ اداری مناسب است

سربرگ‌ها معمولا تمام رنگی هستند و به‌روش افست چاپ می‌شوند در حالت کلی سربرگ در سایز A4 طراحی می‌شود یعنی سایز ۲۱۰ میلی‌متر در ۲۹۷ میلی‌متر.

سخن پایانی

سربرگ برای تبلیغات ابزاری موثر است پس سعی کنید برای طراحی و چاپ سربرگ نهایت دقت را داشته باشید تا وقتی مخاطب سربرگ شما را می‌بیند جذب سربرگ و برند شما شود. سایز استاندارد در طراحی و چاپ سربرگ اداری به۹ شما این امکان را می‌دهد که در نزد مخاطبان بهتر دیده شوید و مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
59

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر