اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم

307
تاریخ به روز رسانی: 1402/06/05-19:23:08
اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم

اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم

 با رعایت کردن اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ به این پرسش شما در این مقاله پاسخ می‌دهیم فقط تا پایان همراه طرح کهن باشید. لوگو مهم‌ترین ابزار تاثیرگذار، در ذهن مخاطب است، اگر طراحی لوگو حرفه‌ای انجام شود بسادگی حوزه فعالیت، تولیدات و خدمات برندتان در ذهن بیننده ماندگار می‌ماند‌. همه‌ی صاحبین کسب‌و‌کارها می‌دانند برای جلب توجه و تاریخ سازی برندشان تنها یک فرصت برای طراحی لوگو دارند. پس باید کار را به طراحان حرفه‌ای بسپارند تا آن‌ها بهترین و در عین حال منحصر به فرد‌ترین لوگو را طراحی کنند.

6  گام مهم اصول طراحی لوگو خلق یک نماد قوی

در صورتی که لوگو به شکلی حرفه‌ای و با رعایت اصول و استانداردها طراحی شود شخصیتی قدرتمند و ماندگار از کسب و کار شما در ذهن مخاطب شکل می‌گیرد. لوگو به منزله هویت و شناسه برندها و مشاغل بوده و همیشه در یادها باقی خواهد ماند. بنابراین باید توجه داشت تا طراحی لوگو به گونه‌ای باشد که تمامی جنبه‌های بصری را در خود داشته باشد در این بخش از مطلب اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ به بررسی ۶ گام از مهم‌ترین اصول طراحی که لوگوی شما را به طرحی قوی تبدیل می‌کند خواهیم پرداخت:

1.سادگی

ذهن انسان، به گونه‌ای فطری از پیچیدگی و شلوغی فرار می کند پس لوگو هر چه ساده‌تر بهتر؛ لوگوی ساده تاثیرگذارتر است. لوگوی قوی عناصر و المان‌های کمی دارد که هر کدامشان را می‌توان به سادگی شناسایی کرد بهترین و ماندگارترین لوگوها همیشه نمونه‌های ساده و گیرا‌ بوده‌اند.

 

2.ماندگار

در طراحی لوگو باید طرحی را انتخاب کنید که در گذر زمان از مد نیفتد و به نوعی لوگوی طراحی شده در طول سالیان کاریتان به روز و زیبا بماند. لوگو باید مدرن و امروزی باشد اما نباید چنان مد روز باشد که وقتی جریان مد رد شد، لوگوی شما قدیمی و از مد افتاده به نظر برسد.

3.رنگ‌ها

در اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ باید به رنگ‌ها توجه داشته باشید. رنگ‌ها توانایی‌های قابل توجهی در جذب مخاطب دارند. استفاده‌ی هوشمندانه از رنگ‌ها می‌تواند ظاهری منحصر به فرد به لوگوی شما بدهد. رنگ‌ها این توانایی بی‌نظیر را دارند که احساسات ما را بر انگیزند، این احساسات یا عواطف پیامی هستند که می‌خواهید از طریق لوگوی خود به مشتریان منتقل کنید.

4.تطبیق پذیر

مسئله حائز اهمیت بعدی رعایت تناسب و ثبات شکل و ساختار لوگو است. لوگو قرار است بر روی یک بیلبورد یا قرار است بر روی مهر چاپ شود خب حال طراحی با خطوط ریز یا نامتعارف جه بلایی سر آن لوگو می‌آورد. توصیه می‌شود که عناصر نامطلوب و موارد اضافی را بردارید. برای اینکه طراحی تطبیق پذیر باشد، در طراحی آن از گریدهای طراحی استفاده کنید، این شیوه کمک می‌کند توازن خوبی بین عناصر مختلف لوگو وجود داشته باشد.

5.بی‌رنگ

لوگوی شما باید طوری باشد که به شکل سیاه و سفید نیز تاثیرش را بر مخاطب بگذارد. لوگوی شما در حالت رنگی تاثیرگذار است اما در حالت بدون رنگ نیز باید تاثیرگذاری خود را داشته باشد.

6.به یاد ماندنی

لوگوی شما باید طوری طراحی شود که مدت‌ها در ذهن مخاطب بماند. اگر این اتفاق نیفتد، لوگو نمی‌تواند وفاداری مشتریان شما را به ارمغان آورد.

اصول اولیه طراحی لوگو

لوگو بخش حیاتی هر کسب و کاری در بازار محسوب می‌شود. مهارت‌های ارتباط تصویری نیز به همان اندازه‌ای که بازاریابی مناسب مهم است دارای اهمیت است. با کمک ابزارهای تصویری مثل لوگو، کسب و کار می‌تواند ارتباطی آنی با مخاطب برقرار کند. اصول اولیه طراحی لوگو این است که برای برندتان لوگوی بسازید که همسو با کارتان و قابل درک باشد و طراح باید اطمینان حاصل کند که مخاطبان می‌توانند پیام کسب و کار را از طریق طرح لوگو بفهمند و برای مخاطب مورد نظر مناسب باشد. به عنوان مثال، لوگوی اسباب بازی فروشی می‌تواند رنگی و بانمک باشد اما برای یک شرکت حقوقی، نمی‌توان از این مشخصه‌ها استفاده کرد. در اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ تعیین هدف برای لوگو، توجه به زمان، جذابیت و انعطاف پذیری طراحی لوگو، توجه به شرایط مخاطب،  بررسی طراحی لوگو برندهای شکست خورده نیاز است که مورد بررسی قرار گیرد.

·اصول طراحی لوگو تایپ

در اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ باید به لوگو تایپ‌ها نیز توجه داشته باشیم. در این مدل از لوگوها معمولا حروف اول یک اسم و یا تمام حروف یک اسم را به شکلی هنری تغییر داده و لوگو مربوط به آن کسب و کار را ایجاد می کنند.

تصاویر در لوگو تایپ جایی ندارند اما نوع طراحی و نوع فونت لوگو تایپ می‌تواند بسیار متنوع باشد و انواع زیادی از لوگوها را بوجود آورد. لوگو تایپ معمولاً نام برند یا شخص یا شرکت است که با فونت و طراحی خاصی، ساخته می‌شود، برای طراحی لوگو تایپ باید اصول ذیل را رعایت کرد:

·        در لوگو تایپ هر چقدر هم که زیبایی بصری و تکنیک‌های فنی در آن رعایت شده باشد در صورتی که قابلیت خواندن سریع را نداشته باشد هیچ جایگاهی در ذهن مخاطب ایجاد نمی‌کند.

·        برای لوگو تایپ باید از فونت‌های خاص و منحصر به فرد استفاده شود.

·        لوگو تایپ باید با محتوا و موضوعات برند، سازگاری داشته باشد و با نام برند هماهنگ باشد.

·        لوگو تایپ افقی جذاب‌تر است پس این قانون را فراموش نکنید که لوگوتایپ را به صورت یک مستطیل فرضی قرار دهید.

·        لوگو تایپ تک‌ رنگ قدرت ماندگاری بیشتری دارد.

·        طراحی لوگو تایپ باید با اصول طراحی همچون تعادل، رنگ، فضا، تکرار و تبدیل تناسب داشته باشد تا به طرحی زیبا و مفهومی منجر شود.

ابزار مناسب برای طراحی اصولی لوگو

ابزار‌های طراحی لوگو مختلف هستند و با کمک آن‌ها می‌شود لوگو طراحی کرد. کسی نمی‌تواند صرفا با داشتن ایده خلاق و اراده کافی طراح شود وجود ابزار و امکانات اجرای کار نیز از ملزومات هنرمند محسوب می‌شود. طراحی لوگو بر روی کاغذ هم برای مبتدیان و هم برای طراحان حرفه‌ای توصیه می‌شود، در این بخش ابزارهای مورد نیاز برای طراحی دستی و دیجیتالی لوگو را ذکر می‌کنم.

·ابزار مورد نیاز برای طراحی لوگو دستی

برای طراحی لوگو به صورت دستی و اتود لوگو به ابزارهای زیر نیاز دارید:

مداد

اولین و ساده‌ترین ابزار مورد نیاز طراحی لوگو مداد است بهترین مداد برای اتود زنی مدادهای طراحی HB است که با توجه به ضخامت آن به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند.

کاغذ

برای طراحی لوگو کاغذ‌های بسیار متنوعی وجود دارد، کاغذ‌های چهارخانه متداول‌تر است. مربع‌های کوچک این کاغذ امکان رعایت نسبت‌ها را به طراح می‌دهد. رعایت نسبت‌ها و ‌اند‌ازه‌گیری درست دقت طراحی را به طور چشمگیری بالا می‌برد.

خط‌کش

پیشنهاد ما استفاده از خط‌کش‌های فلزی است. توجه کنید خط‌کش خود را بزرگ انتخاب نکنید چون در حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی روی کاغذ کمی اذیت می‌شوید.

پرگار

در اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ به پرگار نیز نیاز داریم. پرگار حفظ تعادل و نظم در طراحی لوگو را به عهده دارد.

·ابزار مورد نیاز برای طراحی لوگو دیجیتالی

برای طراحی لوگوتصویری  به صورت دیجیتالی  لوگو به ابزارهای زیر نیاز دارید:

  نرم‌افزار

 برای لوگو می‌توانید از نرم افزارهای Photoshop ، Illustrator ، InDesign و ... استفاده کنید.  اگر شما طراح لوگو حرفه‌ای هستید بهتر است از برنامه Illustrator Adobe  استفاده کنید. این نوع نرم افزار در زمینه طراحی علامت تجاری جزو نرم افزارهای کاربردی و استاندارد به شمار می‌رود،  شما می‌توانید به کمک این ابزارها لوگوی مورد نظر خود را به راحتی طراحی کنید.

تبلت و قلم دیجیتال

برای کار روی جزئیات علامت تجاری می‌توانید از تبلت و قلم های دیجیتال استفاده کنید.

دوربین با کیفیت

با دوربین اطلاعات و ایده‌های که می‌بینید را می‌توانید عکس بگیرید و هنگام طراحی ایده بگیرید.

کلام آخر

در اصول طراحی لوگو چگونه یک نماد قوی خلق کنیم؟ سعی کردیم  در مورد اصول طراحی لوگو، چگونه یک نماد قوی خلق کنیم، اهمیت لوگو و تاثیرگذاری بر ذهن مخاطب، طراحی حرفه‌ای لوگو و ابزار طراحی لوگو بپردازیم و اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما کاربر گرامی قرار داده‌ایم. برای رسیدن به طراحی به یاد ماندی برای لوگوی خود، می‌توانید به طراحان طرح کهن اتکا کنید. همچنین میتوانید نمونه لوگو طراحی شده توسط تیم حرفه ای طرح کهن را در صحفه نمونه کار های طراحی مشاهده کنید.

 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو  طرح کهن

هزینه ،تعرفه و قیمت طراحی لوگو 1403 - نرخ لوگو طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
67

1403/02/25-18:42:22

قبل از اینکه بخواهید طراحی یک لوگو را سفارش دهید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید قیمت طراحی لوگو مورد نظر شما است. همراه با بیان تعرفه طراحی لوگو، توضیحاتی در مورد لوگو و کارایی آن خواهیم داد.

ادامه ی مطلب
طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی- طرح کهن

  • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
60

1403/02/25-18:15:38

داشتن کارت ویزیت برای کسب‌و‌کارتان موجب حرفه ای نشان دادن شما می‌شود و حتی کارت ویزیت حرفه ای، اعتماد مشتری را به شما افزایش می‌دهد. اما شما باید بدانید یک کارت ویزیت حرفه ای چگونه طراحی می‌شود و چه ویژگی‌هایی باید داشته‌باشد. در مطلب طراحی کارت ویزیت حرفه ای با 21 ترفند کاربردی با ما همراه باشید تا یک کارت ویزیت حرفه ای در اختیار داشته باشید.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر