ویژگی‌های طراحی سربرگ در نامه‌ اداری

258
تاریخ به روز رسانی: 1403/01/19-17:11:55
ویژگی‌های طراحی سربرگ در نامه‌ اداری

ویژگی‌های طراحی سربرگ در نامه‌ اداری

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که ویژگی‌های طراحی سربرگ در نامه‌ اداری چیست؟ و به چه نکاتی در این زمینه باید توجه داشته باشیم. ما در این مطلب به بررسی کامل این مورد خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های طراحی سربرگ در نامه‌ اداری

نکات طراحی سربرگ

سربرگ جزء اصلی‌ترین اجزای یک اداره و سازمان و یا شرکت است که در طراحی سربرگ در نامه‌‌ اداری، شرکت‌ها، اطلاعاتی مثل شماره تماس، تاریخ، شماره پیوست، آدرس محل کار و غیره را درج می‌کنند. طراحی سربرگ برای نامه‌ اداری باید ساده ولی کامل باشد.

در ‌حالت معمولی شماره و تاریخ در گوشه بالا سمت راست و ایمیل و اطلاعات تماس و آدرس پستی در قسمت پایین قرار می‌گیرد. سربرگ دارای اطلاعات پایه و اساسی فرستنده است که در طراحی آن نباید از مواردی استفاده شود که حس شلوغ بودن به مخاطب دهد. اما برخی نکات بسیار مهم‌تری نیز وجود دارد که در ادامه طراحی سربرگ اداری به آن خواهیم پرداخت:

 • برای قسمت آغازین در طراحی سربرگ در نامه‌ اداری بهتر است حداقل دو تا سه سانتی‌متر از لبه‌های کاغذ فاصله بگذارید تا اگر نیاز به برش و پانچ یا منگنه بود این قسمت‌ها ازبین نرود.
 • در طراحی سربرگ در نامه اداری، تاریخ، شماره پیوست‌ بخش‌هایی هستند که دقیقا به همین ترتیب و زیر یکدیگر باید نوشته شوند و جلوی آن‌ها علامت دو‌نقطه (:) باشد پس باید در طراحی حواستان باشد فضای جلوی آن‌ها را در‌ نظر داشته باشید که اعداد و ارقامی که جلوی آن‌ها نوشته خواهد‌ شد فضای کافی داشته باشند. در حالت معمولی از فونت ده برای طراحی این قسمت استفاده می‌شود که ممکن است طبق سلیقه طراح و یا کارفرما تغییر پیدا کند.
 • طراحی قسمت میانی در نامه اداری، به پیکره اصلی سربرگ اختصاص دارد که متن اصلی در آن قسمت چاپ می‌شود.
 • نام و یاد خدا در نامه اداری در وسط صفحه قرار می‌گیرد، بهتر است از جملات ادبی و رسمی استفاده کرده و نام و ‌یاد ‌خدا را به حالت بسمه‌تعالی یا به نام خدا به‌کار ببرید.

نکته: در بعضی مواقع نام و یاد‌ خدا نوشته نمی‌شود و آن را بر‌عهده نویسنده محتوا می‌گذارند.

 • در اکثر مواقع برای طراحی نامه اداری قسمت پایانی شامل: شعار تبلیغاتی، شماره تلفن و فکس، ایمیل، سایت، آدرس پستی می‌شود.

طراحی سربرگ

اهمیت طراحی سربرگ

حال که با برخی نکات در مورد طراحی سربرگ اداری آشنا شدید در این بخش اهمیت طراحی آن را بررسی خواهیم کرد:

 • کاربردپذیری بالا: طراحی سربرگ برای نامه‌ اداری به‌منظور تحقیق و مشاوره برای خدمات و مکاتبات اداری و روابط‌ تجاری بین سازمانی انجام می‌شود. سربرگ یک نوع هویت تجاری ادارات است که هر‌ چقدر طراحی آن حرفه‌ای‌تر باشد تاثیر بیشتری روی مخاطب می‌گذارد.
 • امنیت بالای مکاتبات: طراحی سربرگ به صورت اختصاصی است، یعنی تمامی اطلاعات هر سازمان روی آن درج شده و همین امر موجب جلوگیری از سوء‌استفاده غیر قانونی می‌شود. به همین علت امکان اینکه شرکت و سازمانی دیگر از این سربرگ‌ها بتواند استفاده کند وجود ندارد.
 • افزایش آگاهی مخاطب: با وجود طراحی سربرگ ساده که فقط در آن اطلاعات ضروری درج شده به‌راحتی می‌شود در صنعت کاری، هویت و ماهیت برند را به مخاطبین هدف اطلاع رسانی کنید. از طرف دیگر به خاطر وجود اطلاعات تماس سازمان، نوعی بازاریابی غیر‌ مستقیم انجام می‌شود که هزینه اندکی هم در قبال سایر روش‌های تبلیغاتی دارد.شما میتوانید در کنار طراحی سربرگ سفارش طراحی ست اداری خود را در سایت طرح کهن ثبت کنید.
 • مزیت رقابتی برای ادارات و شرکت‌ها: واضح است که سازمان و ارگانی که برای طراحی سربرگ در نامه‌ اداری اختصاصی قدم بر‌می‌دارد نسبت به رقبای خود که سربرگ ندارند جلوه متفاوتی در نزد مخاطبان هدف دارد.
 • با طراحی سربرگ اختصاصی سازمان و شرکت‌ها، موجب احترام گذاشتن به مخاطبانی که این نامه‌ها به دستشان می‌رسد می‌شوید و همچنین سربرگ موجب رسمیت بخشیدن به برند مورد‌ نظر می‌شود. با طراحی سربرگ در نامه‌ اداری به رقبا و سایر ادارات این مفهوم را انتقال می‌دهید که برای هویت سازمان و یا شرکت خود ارزش قائل هستید و به‌طور رسمی فعالیت دارید.مشاهده نمونه طراحی سربرگ توسط تیم حرفه ای طرح کهن.

طراحی سربرگ اداری

 اصول و ویژگی‌ های طراحی سربرگ که باید به آنها دقت داشت

در این بخش از مطلب ویژگی طراحی سربرگ در نامه‌ اداری به بررسی اصول مهم این کار خواهیم پرداخت:

 • هماهنگی کامل با برند: رنگ و طرحی که برای سربرگ استفاده می‌شود باید با بقیه اجزای اداری هماهنگ باشد و با برند تطابق داشته باشد. به‌طور مثال برای حاشیه‌ها باید رنگی استفاده شود که در طراحی لوگو استفاده می‌شود.طراحی سربرگ باید طوری باشد که با طراحی پاکت نامه هماهنگی داشته باشه
 • فاصله مناسب حاشیه‌ها: برای طراحی سربرگ به اندازه و فاصله‌ حاشیه‌ها باید دقت داشته باشید. اگر حواستان نباشد و رعایت نکنید موقع چاپ سربرگ قسمتی از متن و تصویر و لوگو حذف می‌شود.
 • سایز: در حالت عادی و همیشگی سربرگ باید به اندازه A4 یا A5 باشد. برای مکاتبات اداری کوتاه از سایز A5 و مکاتبات طولانی A4 استفاده می‌شود.
 • نوع و سایز فونت: در مکاتبات اداری و طراحی سربرگ در نامه اداری و تجاری و قراردادها و غیره بین شرکت‌ها و دپارتمان‌های مختلف در یک سازمان باید از فونت رسمی استفاده شود. سایز فونت نیز باید طوری باشد که خوانا و واضح کلمات و حروف را نشان دهد. به همین دلیل به ‌جز نام شرکت که از فونت بزرگ‌تر از دوازده که معمولا چهارده است استفاده می‌شود، برای بقیه‌ی اجزا فونت بین هشت تا دوازده استفاده می‌شود.
 • فرمت ذخیره سازی: بعد از اینکه طراحی سربرگ در نامه‌ اداری به مرحله ذخیره‌سازی رسید تا چاپ شود، بهترین فرمت را باید استفاده کنید نوع فرمت روی کیفیت چاپ تاثیر مستقیم دارد.
 • وزن کاغذ: یکی دیگر از عواملی که روی کیفیت ظاهر و زیبایی چاپ و طراحی سربرگ در نامه‌ اداری تاثیر می‌گذارد وزن یا گرماژ کاغذ است. چاپ روی کاغذهای سبک موجب مشکل دستگاه چاپ در هنگام چاپ می‌‌شود. رایج‌ترین وزن کاغذ استفاده شده برای چاپ سربرگ‌های اداری و سازمانی هفتاد یا هشتاد است، که از گرماژ بالاتر هم می‌توانید استفاده کنید.
 • سادگی: برای طراحی سربرگ در نامه‌ اداری اصل سادگی باید رعایت شود و نباید از طرح‌های شلوغ که زمینه‌های رنگی دارد و همچنین متن‌هایی که موجب مشکل هنگام خواندن می‌شود استفاده کرد، پس سعی کنید اصل زیبایی و سادگی را رعایت کنید.

سفارش طراحی پاکت نامه

سخن پایانی

سربرگ لازمه هر شرکت و سازمانی است در‌ واقع با داشتن سربرگ به سازمانتان هویت می‌بخشید و در حالت کلی سربرگ اهمیت فراوانی دارد. پس برای طراحی سربرگ در نامه اداری و همچنین سربرگ اختصاصی یک برند باید نکاتی که در بالا گفتیم رعایت کنید. ما در طرح کهن برای انجام انواع طراحی‌های ست ادارای، لوگو و... در کنار شما هستیم. 

تیم تحریریه طرح کهن

این مقاله به کوشش اعضای تیم طرح کهن تولید شده است. طرح کهن، یکی از مجموعه های جوان و خلاق در زمینه طراحی گرافیک است که با تیم حرفهای خود توانسته در کنار بسیاری از برندهای مطرح کشور قد علم کند. این مجموعه با سابقه درخشانی که در زمینه طراحی گرافیک، طراحی کارت ویزیت، طراحی ست اداری، کاتالوگ و بروشور دارد، بهصورت طراحی آنلاین و غیرحضوری در خدمت مشتریان است.

طراحی سرنسخه پزشک جذاب با 10 نکته کاربردی- طرح کهن

طراحی سرنسخه پزشک جذاب با 10 نکته کاربردی- طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
23

1403/03/30-16:28:24

سرنسخه پزشک، سندی رسمی و حاوی اطلاعات مهم پزشکی است که باید به وضوح و خوانایی کامل نوشته شود. اما فراتر از کارکرد صرفاً پزشکی، سرنسخه می‌تواند ابزاری برای ارتقای برندینگ و ایجاد حس اعتماد نزد بیمار نیز باشد.

 

ادامه ی مطلب
20 نکته کاربردی برای طراحی فولدر تبلغاتی -طرح کهن

20 نکته کاربردی برای طراحی فولدر تبلغاتی -طرح کهن

 • مقالات مرتبط با طراحی گرافیک
16

1403/03/30-13:02:21

فولدرها ابزاری ساده اما کارآمد برای سازماندهی و ارائه اسناد، بروشورها و غیره هستند. یک فولدر با طراحی خوب نه تنها می‌تواند محتوای شما را مرتب نگه دارد، بلکه می‌تواند به عنوان یک ابزار بازاریابی مؤثر نیز عمل کند و نام تجاری شما را ارتقا دهد.

ادامه ی مطلب

ارسال نظر